4,5 mld złotych na świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

W czasie pandemii koronawirusa rząd nie zapomina o osobach niepełnosprawnych. W sumie na realizację tegorocznej edycji programów „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” i „Opieka wytchnieniowa” przekażemy gminom i powiatom ok. 54 mln zł, czyli prawie 5,5 mln zł więcej niż rok temu – poinformowała podczas dzisiejszego briefingu prasowego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Środki będą pochodzić z Funduszu Solidarnościowego. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapewniła, że stosowny budżet już teraz został zabezpieczony na wypłatę świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Szefowa resortu mówiła także o programach realizowanych przez ministerstwa, w tym rodziny. Wśród nich są m.in. wspomniany program asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, opieka wytchnieniowa, usługi opiekuńcze czy centra opiekuńczo-mieszkalne.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, a także same osoby niepełnosprawne i ich organizacje podkreślają, że to pierwszy rząd, który w tak kompleksowy i dogłębny sposób podszedł do sprawy osób niepełnosprawnych – zaznaczył obecny na dzisiejszej konferencji wiceminister Paweł Wdówik.

Opieka wytchnieniowa i usługi opiekuńcze nie są jedynymi programami, które w tym roku finansowane są z Funduszu Solidarnościowego.

Dzięki programowi „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w  edycji 2019-2020  osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają zapewniane wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności, załatwianiu spraw urzędowych, czy podejmowaniu aktywności społecznej. W tym roku na ten cel przeznaczone jest 80 mln zł.

– Dwa programy są już na etapie rozstrzygnięć. Przede wszystkim chciałam zwrócić uwagę na opiekę wytchnieniową. Był to program, który został zapoczątkowany wychodząc naprzeciw potrzebom rodzin osób niepełnosprawnych. Ten program, to rozstrzygnięcie, które zostało dokonane jest na kwotę ponad 28 mln zł. Środki zostały przekazane do samorządów, z wnioskami wystąpiło 359 powiatów i gmin czyli więcej niż w roku ubiegłym. Cieszymy się, że ten program ma tak duże zainteresowanie – mówiła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister Marlena Maląg dodała, że istotnym zdaniem są także usługi opiekuńcze dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności do 75 roku życia oraz dzieci do 16 roku życia. 25 mln zł na ten cel trafi do 235 gmin.

Szefowa resortu rodziny przypomniała także, że w ustawach dotyczących pomocy przedsiębiorcom znalazły się zapisy o dofinansowaniu wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Fot. www.gov.pl

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *