Maratończycy na fali integracji

Od sobotniego popołudnia przez 24 godziny bez przerwy na pływalni „Troclik” w Bielsku-Białej trwało wielkie pływanie integracyjne pływanie.

Zgodnie z zapowiedzią na uroczystym otwarciu pojawili się liczni goście, sympatycy tego wydarzenia, które swoim patronatem objęli: prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i bp Roman Pindel. W imieniu bp. Pindla uczestnikom wielu radości ze wspólnego pływania życzył kapelan sportowców ks. Robert Kasprowski, a otwarcia dokonali wspólnie: prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski ADA Zofia Piotrowska oraz prezes Beskidzkiego Oddziału Olimpiad Specjalnych Krzysztof Krzyżanowski. Przy tej okazji gratulacyjne listy odebrały: trenerka Joanna Czechowicz i zawodniczka Sylwia Caputa, podopieczna Klubu Olimpiad Specjalnych ADA. Sylwia w niedawnych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi zdobyła dwa medale: złoty w skoku w dal i brązowy w sztafecie na 100 m. W indywidualnym biegu na 100 m była czwarta.Na inauguracji nie zabrakło też podwójnej złotej medalistki z Abu Dhabi: Kingi Iwańskiej z Cieszyna. Obie medalistki popłynęły w pierwszej grupie maratończyków.

Maraton jest kontynuacją Sztafety „Płyniemy do Rzymu”, która miała miejsce w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II. – Zakładaliśmy wówczas  przepłynięcie 1478 długości basenu, które symbolizują odległość, jaka dzieli nas od placu św. Piotra w Rzymie.  Sumując nasze dotychczasowe dokonania, przepłynęliśmy łączny dystans 3357,6 km – zatem „dopłynęliśmy” dwukrotnie do Rzymu, a nawet dalej. Dotarcie do Rzymu nie oznacza końca naszej przygody z pływaniem i dziś po raz kolejny zaprosiliśmy wszystkich, którzy poprzez dobrą zabawę, integrację, ale także wysiłek chcą uczcić nie tylko 5. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, lecz także pokazać, że jeśli sami nie możemy wiele, to wspólnie – bardzo dużo – mówiła tuż po otwarciu imprezy Elżbieta Tyczyńska, kierownik maratonu.

W maratonie co roku mogą uczestniczyć wszyscy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Osoby niepełnosprawne mogą płynąć w towarzystwie opiekunów, a ci, którzy jeszcze nie czują się w wodzie całkiem pewnie, mogą wspomagać się sprzętem. – To spotkanie ludzi, którym bliskie są ideały głoszone przez św. Jana Pawła II i którzy w sporcie widzą nie tylko możliwość rywalizacji, lecz także sposobność do wspólnego działania, do szeroko pojętej integracji – tłumaczy  Elżbieta Tyczyńska.

– Jak co roku płyniemy do Rzymu. Dziś najpierw popłynę raz jako prezydent, a jeśli zdrowie mi pozwoli, będę jeszcze kontynuował i wszystkich zapraszam – mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski podczas ceremonii otwarcia maratonu. I słowa dotrzymał. Do basenu wskoczył z pierwszą grupą, wraz medalistami Olimpiad Specjalnych, a także wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Przemysławem Drabkiem i radnym Maksymilianem Prygą. Chętnie rozmawiali z młodymi mistrzami sportu, a z wody wyszli po przepłynięciu 60 długości basenu!

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *