Miting ku pamięci młodego mistrza

Na paraolimpiadzie w Sydney wywalczył trzy medale: złoty na 100 m stylem grzbietowym oraz srebrne na 100 m stylem klasycznym i 200 m stylem zmiennym. W 2002 roku w argentyńskim Mar del Plata został mistrzem świata na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym. Był niepełnosprawny od urodzenia, a startując z pełni zdrowymi polskimi zawodnikami zajmował miejsca w czołówce. Mowa o Maćku Maika, który po raz XII. został upamiętniony podczas Ogólnopolskiego Integracyjnego Mitingu Pływackiego.

Zawody rozpoczęły się 18 października i trwały trzy dni. W mitingu wzięły udział dzieci i młodzież z 23 klubów z całej Polski. W sumie wystartowało ponad 260 osób.

Zawodnicy startowali na dystansach 50 m i 100 m w stylu dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym, 100 m i 200 m stylem zmiennym oraz 400 m stylem dowolnym w kategorii chłopców i dziewcząt z podziałem na cztery grupy wiekowe wśród dzieci pełnosprawnych. Zawodnicy niepełnosprawni startowali według podziału na grupy startowe zgodnie z przepisami IPC oraz PZSN Start.

Kluczowym punktem mitingu był  tzw. „wyścig przyjaciół”- 100m stylem grzbietowym. To właśnie ta konkurencja była dla Maćka Maika najważniejsza. Na tym dystansie zdobył złoty medal podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney i ustanowił rekord świata. W wyścigu uczestniczyli koledzy Maćka, z którymi razem trenował, startował i odnosił sukcesy na najważniejszych światowych imprezach sportowych. Konkurencję tą wśród osób pełnosprawnych w kategorii kobiet wygrała Kinga Macura z Delfina Cieszyn, w kategorii mężczyzn Jakub Walter  z UKP Unia Oświęcim. Wśród osób niepełnosprawnych w kategorii kobiet wygrała Kinga Bandura z For Move Kraków, a wśród mężczyzn wygrał Alan Ogorzałek ze Startu Wrocław.