ADA dopłynęła do trzydziestki

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski ADA w najbliższym tygodniu – 7 marca – świętować będzie swoje 30. urodziny. Będzie też cieszyć się licznymi sportowymi osiągnięciami swoich niepełnosprawnych podopiecznych, bo aktywność sportowa jest najważniejszą płaszczyzną integracyjną ADY. Młodzi uprawiają różne dyscypliny: lekkoatletykę, narciarstwo, pływanie, a świetna praca sekcji sportowych dla niepełnosprawnych zaowocowała utworzonym w ramach stowarzyszenia Klubem Olimpiad Specjalnych.

– Dokładnie 7 marca mija 30. rocznica dnia, kiedy ADA została wpisana do rejestru stowarzyszeń. I są z nami do dzisiaj rodzice, którzy zakładali wówczas stowarzyszenie, a nawet są ci, którzy należeli jeszcze wcześniej do Koła dla Dzieci Niepełnosprawnych, działającego przy bielskim Urzędzie Wojewódzkim już 38 lat temu! A Ada Konicka, od której wzięła się nazwa stowarzyszenia, jest już dzisiaj po czterdziestce. Wszyscy razem będziemy świętować te urodziny w Hałcnowie – zapowiada Elżbieta Purgat z ADY.

To trzydziestolecie podsumowywać będą w sobotę 7 marca podczas Mszy św. w bazylice w Hałcnowie o 11.00 z koncertem Bielskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Beaty Borowskiej, zaprzyjaźnionego ze stowarzyszeniem od wielu lat. Później uroczystość jubileuszowa przeniesie się do pobliskiego Domu Kultury, gdzie oprócz wspomnień przywołanych podczas multimedialnej prezentacji pojawią się kolejni sympatycy ADY: zespół Dzień Dobry oraz Maliniorze.

W gronie zawodników ADY są dziś medaliści Światowych Igrzysk OS. W najbliższym tygodniu reprezentanci ADY w narciarstwie i biegach na rakietach śnieżnych będą walczyć o kwalifikację na przyszłoroczne Światowe Zimowe Igrzyska OS. Wśród różnorodnych inicjatyw integracyjnych jest zyskujący z roku na rok coraz liczniejszych zwolenników integracyjny 24-godzinny maraton „Płyniemy do Rzymu”, w którym uczestniczą osoby niepełnosprawne i pełnosprawne.

Pierwszy maraton pływacki odbył się 27 kwietnia 2014 r., w dniu kanonizacji Jana Pawła II i zakładał przepłynięcie 1478 długości basenu. Liczba ta symbolizowała liczoną w kilometrach odległość z Bielska-Białej do Rzymu. – Plan przekroczyliśmy pięciokrotnie, bo tylu było chętnych do tego integracyjnego pływania. Więc od 2015 postanowiliśmy pokonywać prawdziwą odległość do Rzymu. Szybko zrealizowaliśmy i ten dystans, ale chętnych nie brakuje i płyniemy co roku dalej – mówi Elżbieta Tyczyńska, jedna z inicjatorek maratonu, czuwająca nad jego organizacją. Łącznie od 2014 r. uczestniczyło w maratonie już około 3. tys. pływaków. W ostatniej edycji w 2019 r. popłynął z nimi m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i wielu przyjaciół stowarzyszenia.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *