Aktywna rehabilitacja: możliwa także w domu i… ogrodzie

Zaproszenie do do ćwiczeń rehabilitacyjnych to propozycja fizjoterapeutek z zespołu działającego w Gabinecie Rehabilitacji SI Eurobeskidy, skierowana do niepełnosprawnych sportowców – i nie tylko. Można je znaleźć na fejsbukowej grupie: Aktywna_Rehabilitacja. Podczas związanej z epidemią przymusowej przerwy w prowadzeniu zabiegów Krystyna Zaręba i Alicja Kos zachęcają do troski o własną sprawność, i to podejmowanej na kilka sposobów.

Pierwsza i z pewnością niezwykle ważna w czasie, kiedy z powodu epidemii najlepiej pozostawać we własnym domu, jest proponowana w postaci krótkich filmików prezentacja zestawów prostych ćwiczeń, które można wykonać w domowym zaciszu, czy na macie położonej w przydomowym ogrodzie. Alicja Kos pokazuje na nich, jak ćwiczyć, by poczuć ulgę i podnieść sprawność swojego ciała. Jak skutecznie przekonuje Krystyna Zaręba, ćwiczeniami mogą być także zwyczajne wiosenne prace w ogródku.

Wśród ciekawych postów jest też sporo takich, które przybliżają podstawowe pojęcia z zakresu rehabilitacji. Ich wytłumaczenie, z wyjaśnieniem przyczyn i znaczenia takich objawów, jak na przykład nadciśnienie tętnicze, z pokazem prawidłowego pomiaru ciśnienia w warunkach domowych – to ważny element rehabilitacji, na który często przy skupieniu na codziennych zabiegach, może po prostu zabraknąć czasu. Taka wiedza podana w pigułce z pewnością przyda się pacjentom, odwiedzającym to fejsbukowe forum. Nie do przecenienia są także liczne pojawiające się praktyczne porady, w tym na przykład podpowiedzi, jak dbać o nadwyrężone stawy kolanowe i zmniejszać ból.

– Można się sporo dowiedzieć o tym, jak dbać o siebie, na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać, a przede wszystkim zobaczyć, jak powinny wyglądać prawidłowo wykonane ćwiczenia. Mamy nadzieję, że to wszystko będzie dostępne również po ustaniu epidemii – mówią podopieczni eurobeskidzkich rehabilitantek.

Jak zapowiedział tuż przed majówką premier Mateusz Morawiecki, prezentując zaplanowane od 4 maja luzowanie obostrzeń, przywracane będzie m.in. działanie galerii handlowych, ale z zachowaniem rygorów do tej pory obowiązujących w sklepach spożywczych, czyli jeden klient na 15 m2 i odstępy co najmniej 2-metrowe. Podejmą pracę także hotele i inne miejsca noclegowe. Będą mogły wznawiać swoje funkcjonowanie również instytucje kultury, w tym muzea i biblioteki, a od 6 maja także żłobki i przedszkola.
W tym etapie luzowanie obostrzeń obejmie także rehabilitację, więc niebawem uda się wznowić wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych, prowadzonych w ramach programu „Aktywna rehabilitacja sposobem na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych”. Dzięki dofinansowaniu ze strony PFRON i wsparciu Tauronu z programu zabiegów i lekarskiej opieki już kolejny rok korzysta 150 osób, wśród których są niepełnosprawni zawodnicy sekcji sportowych SI Eurobeskidy. Internetowe prezentacje, zaproponowane podczas epidemii, będą dla uczestników programu cennym uzupełnieniem…

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *