Aktywne lato Stowarzyszenia „Serce dla Serca”

Aktywność jest potrzebna w każdym wieku i w każdym tego słowa znaczeniu. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Ewa Biłek-Regnowska, wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Serce dla Serca” przy Parafii Św. Trójcy w Bielsku-Białej, organizując dla podopiecznych zajęcia w bardzo szerokim zakresie.

Liczne zajęcia dla osób niepełnosprawnych oraz dla seniorów już na stałe wpisały się w kalendarz Stowarzyszenia. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (w ramach konkursu Ministerstwa Sportu i Turystyki w zakresie „Upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych”) organizowane są przede wszystkim stałe spotkania sekcji sportowych w zakresie gimnastyki, pływania i Nordic Walking, ale też okazjonalne imprezy sportowe czy obozy integracyjne.

– Pracujemy na pełnych obrotach, oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Boimy się jak wszyscy, ale chcemy być razem. Już w połowie czerwca zorganizowaliśmy w Lalikach warsztaty edukacyjno-sportowo-artystyczne „Miłością silni – samodzielni – aktywni – pomocni” dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – mówi Ewa Biłek-Regnowska. Tym samy rozpoczęli realizację programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Od zależności ku samodzielności” mającego na celu zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych intelektualnie i zaburzonych psychicznie poprzez kompleksowe zajęcia terapeutyczne. Po miesiącach izolacji był to dla podopiecznych Stowarzyszenia szczególnie ważny wyjazd.

W ostatnim tygodniu czerwca Zarząd Stowarzyszenia przygotował imprezę sportową „Wiosenny Turniej Lekkoatletyczny dla osób niepełnosprawnych 60+ w Lalikach”, w której uczestniczyło aż 100 seniorów, również niepełnosprawnych – członków Stowarzyszenia „Serce dla Serca”, seniorów z Koła Emerytów i Rencistów z Kóz, z Domu Dziennego Pobytu z Bielska-Białej przy ul. Sterniczej oraz Klubu Seniora „Przystań” z Bielska-Białej. Zawody zostały przeprowadzone na boisku sportowym Ośrodka Zakładu Aktywności Zawodowej w Lalikach i na boiskach w Zajeździe „Na Gronicku”. Seniorzy rywalizowali w takich konkurencjach, jak rzuty na odległość, do kosza i do celu, slalom z piłką, biegi i marszobiegi, kręgle i wielu innych. Zwycięzcy otrzymali nagrody i medale, a wszyscy uczestnicy upominki. Wsparcie seniorów jest na równi z pomocą osobom niepełnosprawnym ważną częścią działalności Stowarzyszenia, które już po raz czwarty realizuje Program ASOS (Aktywności Społecznej Osób Starszych). – Dzięki Projektowi ASOS możemy wspierać osoby starsze, m.in. przez to, że bardziej aktywnie spędzają czas. Dziś to bardzo ważne, bo jesteśmy w okresie pandemii, wiele osób nie miało możliwości wyjścia z domu; dzięki udziałowi w programie będzie taka możliwość – powiedział w czerwcu wiceminister Stanisław Szwed na uroczystości wręczenia promes gwarantujących środki z tego programu rządowego.

Na tym nie koniec letnich aktywności – podopieczni i członkowie Stowarzyszenia „Serce dla Serca” właśnie wrócili z 2-tygodniowego obozu sportowego w Niechorzu, który został zorganizowany dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie. Mimo zmiennej pogody uczestnicy wypoczywali bardzo aktywnie, trenując pod okiem instruktorów i opiekunów. Codzienną aktywność uzupełniła wyjątkowa akcja: nominowani przez Środowiskowy Dom Samopomocy Podkowa podjęli się wyzwania #GaszynChallenge, w ramach którego cała Polska robi pompki dla chorych na SMA bardzo małych dzieci. To akcja charytatywna zainicjowana przez strażaków ochotników z Gaszyna w celu zebrania środków na leczenie – zaczęło się w połowie maja od pomocy dla chłopca o imieniu Wojtek, jednak w momencie zebrania pełnej kwoty, kolejni uczestnicy wspierają kolejne dzieci, które mierzą się z tą ciężką chorobą. Członkowie Stowarzyszenia pompowali dla Sandry – i nadal zapraszają do WPŁAT. Relację z tego wydarzenia – oraz wiele zdjęć z aktywnego wakacyjnego wypoczynku – można zobaczyć na profilu Facebookowym Stowarzyszenia „Serce dla Serca”.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *