Biegiem na Skrzyczne

W Lipowej już po raz drugi do górskiego półmaratonu służb mundurowych wystartowali policjanci z całego kraju. rywalizując o Puchar Komendanta Głównego Policji. Bieg był okazją do popularyzacji tej formy aktywności wśród dzieci i młodzieży.

Trasa biegu prowadziła na Skrzyczne i kończyła się na powrót w Lipowej, w pobliżu hotelu „Zimnik”. Na linii startu najpierw ustawiła się grupa dorosłych uczestników biegu głównego, którzy mieli przed sobą do pokonania trasę półmaratonu: 21 kilometrów i 97 metrów górską trasą na Skrzyczne. Pół godziny później na 3-kilometrową trasę pobiegli młodzi biegacze, głównie uczniowie szkół z terenu Podbeskidzia.

– Pod patronatem Komendanta Głównego Policji w półmaratonie górskim i biegu towarzyszącym wystartowało tym razem łącznie prawie 200 osób. To wzrost frekwencji o około sto procent – podkreśla Bogusław Wyleciał, sędzia główny biegu. – Wzrosła liczba zainteresowanych bieganiem, ale patrząc na wyniki biegu głównego widać też, że ukształtowała się już grupa, która podchodzi do tego biegu profesjonalnie. Wyniki są bardzie wyrównane, nie ma tu osób przypadkowych i przyjechali zawodnicy dobrze przygotowani. Widać też było ducha walki i nawet, gdy zdarzyła się kontuzja, zawodnik idąc, a nie biegnąc chciał jednak ukończyć trasę i dotrzeć do mety. Myślę, że niezwykle cenne jest to, że udało się zachęcić do biegania tylu młodych ludzi…

Nad organizacją imprezy czuwali przedstawiciele Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy, a wśród wspierających policyjną inicjatywę byli .in. związkowcy, przedstawiciele władz samorządowych powiatu żywieckiego, Żywca i Lipowej oraz Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Węgierska Górka.

W finale biegu towarzyszącego półmaratonowi, wśród młodzieży, pierwszy na linii mety stawił się Piotr Stanko z Nieledwi, uczeń żywieckiego Zespołu Szkół Drzewnych. W pierwszej trójce znaleźli się też: Jarosław Pietrasina, uczeń LO im. Kopernik w Żywcu, a także Kazimierz Kudrys z Międzybrodzia Bialskiego. – Biegło się wspaniale, a trasa i dzisiejsza pogoda są naprawdę fantastyczne. Może nawet mogło być trochę trudniej – uśmiechali się liderzy na mecie. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal za udział. Były też koszulki i obiad dla każdego biegacza. A na najlepszych czekały puchary i nagrody rzeczowe, ufundowane przez SI Eurobeskidy. – Cieszymy się z dobrej atmosfery i tej sporej grupy dzieci, które zainteresowały się sportową aktywnością. To jest stały element pracy naszego stowarzyszenia i bardzo dobra prognoza na kolejne edycje tej imprezy – ocenia Stanisław Handerek, prezes SI Eurobeskidy.

Wśród nagrodzonych sporą grupką swoich podopiecznych cieszył się Rafał Kudrys, wuefista i opiekun reprezentacji szkoły podstawowej oraz gimnazjum z Międzybrodzia Bialskiego. – Przywiozłem dziewięciu chłopaków, spośród których jeden regularnie trenuje bieganie, a reszta traktuje biegi w sposób rekreacyjny, biega od czasu do czasu. Sam kiedyś biegałem i chciałbym ich zarazić bieganiem, niekoniecznie wyczynowym, a takie wydarzenie jest do tego bardzo dobrą okazją. Dlatego jesteśmy – tłumaczył Rafał Kudrys, z satysfakcją odnotowujący też wygraną syna.

Jako pierwszy wśród dorosłych biegaczy bieg główny ukończył Jacek Michulec, który tym samym obronił tytuł ubiegłorocznego zwycięzcy półmaratonu. – Startowałem jako reprezentant kadry powołanej przez Komendanta Głównego Policji. To dla mnie zaszczyt i dałem z siebie wszystko, żeby wygrać. I udało się – cieszył się Jacek Michulec, na co dzień pracujący w komisariacie w Łodygowicach, podlegającym komendantowi powiatowemu w Żywcu. – Walka była zacięta, a trasa, którą sam wytyczałem, wcale nie jest łatwa. To wymagająca trasa i nawet ostatnie 7 kilometrów, kiedy się zbiega, jest trudne…

W kategorii kobiet do 35 lat triumfatorką była Anna Wojtulewicz, reprezentantka KGP z Białegostoku. W grupie kobiet powyżej 35 lat najlepsza okazała się Renata Błasiak z Grupy beskidzkiej GOPR z Bielsk-Białej. Wśród mężczyzn do 35 lat wygrał Bartosz Ceberak z Lubartowa, reprezentant KWP Lublin, a wśród mężczyzn powyżej 35 lat na najwyższym stopniu podium stanął Jacek Michulec, reprezentant KGP z Żywca.

W klasyfikacji drużynowej zwycięstwo przypadło reprezentacji Komendanta Głównego Policji, przed KWP Kraków i KWP Katowice.

Wśród zaproszonych do biegu głównego gości najlepszy wynik osiągnął Jarosław Prokop z Grupy Beskidzkiej GOPR – z Rycerki Górnej.

Wśród gratulujących zawodnikom osiągnięć byli m.in. zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp Mariusz Krzystyniak, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, starosta Andrzej Kalata, dyrektor PGE- Energia Odnawialna Jakub Kliś, wójt Lipowej Jan Góra, prezes SI Eurobeskidy Stanisław Handerek.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *