Coraz gorętsza atmosfera na szachownicy…

Za niespełna 8 tygodni w Ustroniu-Jaszowcu rozpoczną się dwutygodniowe rozgrywki Mistrzostw Polski Seniorów w Szachach. Do startu szykuje się kilku zawodników integracyjnej sekcji szachowej z Łodygowic. Niepełnosprawni i pełnosprawni zawodnicy startują w nich na równych prawach. Ubiegłoroczny turniej zakończył się zwycięstwem Henryka Seiferta, reprezentanta SI Eurobeskidy, mistrza FIDE, instruktora i sędziego szachowego, który już przygotowuje się do obrony mistrzowskiego tytułu. Sukcesy w innych ubiegłorocznych turniejach potwierdzały dobrą formę mistrza Seiferta.

– Oczywiście trenuję, bo choć trudno tu mówić o typowym treningu fizycznym, dobra kondycja jest przy szachach bardzo potrzebna i też należy o nią zadbać. Na ostatecznym wyniku może zaważyć nawet drobny szczegół: nastrój, chwilowe zmęczenie, gdy runda trwa dłużej. Partie trwają po kilka godzin i trzeba dbać o formę, bo łatwo zauważyć, że ten, kto jest lepszy kondycyjnie, uzyskuje szybko przewagę. A jeśli zmęczenie bierze górę, można popełnić błąd, którego w szachach zwykle już nie da się naprawić. W innych dyscyplinach przeważnie można nadrobić zły ruch, ale w szachach to już się nie uda, dlatego trzeba bardzo odpowiedzialnie podchodzić do każdego ruchu na szachownicy – tłumaczy szachista. Jak dodaje, główną uwagę jednak skupia na śledzeniu innych mistrzów królewskiej gry.

– Dzięki internetowym przekazom oglądam dużo zawodów na całym świecie i ciągle mam z szachami kontakt. To pozwala być na bieżąco, obserwować arcymistrzów, którzy grają na najwyższym poziomie – podkreśla Henryk Seifert. – To nie tylko trening, ale też wielka przyjemność. Pasjonujące jest przewidzieć ruch przeciwnika. Przyjemność w szachach wiąże się z faktem, że one rzadko się nudzą. Sam od dzieciństwa gram, bo to lubię. Ze wszystkich gier, jakie istnieją, zawsze wybieram szachy. Są dla mnie ważne i mogę bez żadnej przesady powiedzieć, że szachy ratują mi nieraz życie. Kiedy coś nie wychodzi, nie układa się, szachy pomagają odzyskać spokój, równowagę. Tak dosłownie, dzięki szachom czuję się zdrowszy, bo umysł nie zatrzymuje się na obawach, złych myślach czy emocjach.

XVII Miêdzynarodowy Integracyjny Tirniej Szachowy, zwyciêzca Henryk Seifert, Milówka, 24.11.2019

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *