Dumni z osiągnięć Rzeczypospolitej, pamiętajmy o najsłabszych

Za nami długi weekend majowy związany z ważnymi dla polskiej narodowości świętami: 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja 230. rocznica uchwalenia Konstytucji. Święto flagi ustalono celowo w tym dniu, żeby podkreślić istotę poczucia przynależności do narodu polskiego, który na kartach historii zapisane ma wiele chwalebnych czynów. Ma temu sprzyjać połączenie ze Świętem Konstytucji 3 Maja, która była drugą konstytucją na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych), a pierwszą w Europie, co stawia Polaków na pozycji liderów w walce o równe prawa, ale też obowiązki obywateli i sprzyjającą temu organizację władzy państwowej. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm, co utrzymuje się do dzisiaj.

O budowaniu świadomości narodowej u swoich podopiecznych pamiętali również nauczyciele i wychowawcy Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci w Żywcu, które nieustannie pracuje ze swoimi podopiecznymi, i to stacjonarnie. W przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym niezwykle ważna jest stała praca i kontakt osobisty terapeutów z podopiecznymi; bardzo szybko można stracić postępy, jakie dziecko poczyniło wcześniej. Dlatego z odpowiednim zabezpieczeniem i po szczepieniach nauka w Centrum prowadzona jest już cały czas stacjonarnie. W ubiegłym tygodniu, przygotowując swoich podopiecznych do świętowania „majówki”, wychowawcy poszczególnych grup i klas omawiali z nimi te najważniejsze polskie święta, tworząc przy tym związane z nimi prace, głównie wyklejane i kolorowane flagi. Czy indywidualna, czy wspólna praca, przy okazji dały dzieciom wiele frajdy, co widać na zdjęciach, których więcej można znaleźć na profilu facebookowym Centrum.

Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci w Żywcu zaprasza też wszystkich do podpisania bardzo ważnej petycji – apelu do premiera Mateusza Morawickiego przeciwko postępującej prywatyzacji rehabilitacji dzieci, a w zasadzie przerzucania kolejnych kosztów na rodziców. Apel podnosi temat niewystarczającego finansowania ośrodków, w których dzieci mają kompleksową opiekę: fizjoterapeutów, logopedów, psychologów, lekarzy. Zamykanie placówek tego typu z powodu braku finansowania przez NFZ zmniejsza ilość miejsc, w których dzieci mogą być poddawane takiej holistycznej rehabilitacji. Zmusza to rodziców do ponoszenia kolejnych kosztów, związanych z dojazdami do innych ośrodków, często bardzo oddalonych od miejsca zamieszkania dziecka – a koszty specjalistycznego leczenia, sprzętu i leków są i tak wysokie. „Utrzymanie działalności placówek publicznych lub prowadzonych przez organizacje pozarządowe, w których odbywa się od lat bezpłatna całościowa rehabilitacja dzieci, powinno stanowić priorytet w zakresie pomocy Państwa dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Liczymy na Pana interwencję i spowodowanie realnych i pilnych zmian w finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia udzielania świadczeń zdrowotnych rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego. Niech o wielkości naszego Państwa świadczy jego troska i odpowiedzialność za los najsłabszych.” – czytamy w apelu, który można podpisać TUTAJ.

zdjęcia: CENTRUM

(sroka tfg)

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *