Dziś Dzień Osób Niepełnosprawnych!

Przypadający 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych świętujemy od zaledwie 26 lat. Święto, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r., ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy, z którymi borykają się w codziennym życiu osoby niepełnosprawne. To zarazem okazja, by przyjrzeć się sprawie integracji oraz udziałowi osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym, kulturalnym.

To przede wszystkim okazja, by przekonać się, jak wiele na tej integracji mogą zyskać wszyscy. Wystarczy pomyśleć na przykład o barierach architektonicznych. Choć od tylu lat wiele się mówi o ich usuwaniu, wciąż jednak wiele miejsc publicznych jest niedostępnych dla osób z ograniczeniami sprawności ruchowej.

Warto dziś pamiętać, że przyjęta przez ONZ w 2006 r.  Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych podkreśla prawo osób niepełnoprawnych do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się (w tym równego z osobami pełnosprawnymi dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji), ochrony zdrowia, edukacji, życia prywatnego i rodzinnego oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

A jeśli komuś to prawo nie wydaje się istotne, to powinien choć na chwilę wyobrazić sobie swoje życie na wózku, powinien spróbować zastanowić się, jak czułby się, gdy nie mógł wyjść z własnego mieszkania, wejść do sklepu, apteki, pojechać pociągiem…

To usuwanie barier wymaga nie tylko inwestycji. Czasem wystarczy wsparcie ze strony asystenta, kiedy indziej życzliwość i zachęta, by osoba niepełnosprawna sama była bardziej aktywna, samodzielna.

– Żeby tak się stało, osoba niepełnoprawna musi czuć, że jest akceptowana, musi wierzyć w siebie. W tym pomagają treningi i sukcesy sportowe, które proponujemy już od prawie 25 lat w Stowarzyszeniu Integracyjnym Eurobeskidy. I obserwujemy z satysfakcją, jak sport staje się pierwszym krokiem do aktywności społecznej, do poprawy jakości życia, nieraz do zdobycia pracy czy wypracowania własnej cieżki aktywności – zauważa prezes SI Eurobeskidy Stanisław Handerek.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *