Integracja osób z niepełnosprawnościami

21 marca na całym świecie obchodzono Dzień Osób z Zespołem Downa. Zgromadzenie Ogólne ONZ zatwierdziło to święto w 2012 roku, w celu szerzenia wiedzy na temat tej choroby genetycznej i promowania praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Słowo, które w tym roku towarzyszyło obchodom, to „Connect”, czyli „połączenie”. Chodzi o stworzenie międzynarodowej społeczności osób cierpiących na zespół Downa, a także związanych ze środowiskiem niepełnosprawnych, aby skuteczniej działać na rzecz wspierania ich równych praw i możliwości. Jednocześnie hasło to podkreśla, jak ważny dla każdego człowieka jest stały kontakt z innymi, co w dobie pandemii zmieniło bardzo znaczenie i rozciągnęło się na wszelkie formy kontaktu zdalnego.

Dla większości społeczeństwa nadal ten dzień kojarzy się z zakładaniem dwóch różnych skarpetek, najlepiej bardzo kolorowych i nie pasujących do siebie. Święto przypada w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – 21 marca, co potęguje wrażenie przypadkowości tego gestu. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że to symbol niedopasowania chromosomów w 21 parze, gdzie pojawia się jeden dodatkowy chromosom, co powoduje cechy, którymi wyróżniają się osoby z tym syndromem.

Najbardziej dotkliwym i odczuwanym zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy, jednak w różnym stopniu. Osoby z zespołem Downa mają więc specjalne potrzeby edukacyjne, ale wystarczy dać im odpowiednie wsparcie, a osiągają znacznie więcej, niż spodziewa się po nich otoczenie. Wielu z nich pracuje i aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, także w zakresie różnych dziedzin sportu. Ich aktywność wspierają liczne stowarzyszenia i organizacje sportowe, jak choćby Olimpiady Specjalne, którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, dzięki czemu uczą się one nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. W Bielsku-Białej działa Klub Olimpiad Specjalnych ADA przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski ADA, gdzie dzieci, młodzież i dorośli mogą trenować sporty zimowe oraz lekkoatletykę, szczególnie pływanie. Zarówno w sportach zimowych, jak i letnich, podopieczni Klubu OS ADA mają na swoim koncie wiele sukcesów, z medalami paraolimpijskimi włącznie.

Czasem dawanie zbyt dużej taryfy ulgowej może tylko zaszkodzić. Szkodzi również wyraźne oddzielanie osób sprawnych i niepełnosprawnych. Czasem te granice są stawiane nawet pomiędzy samymi osobami z niepełnosprawnościami. Potrzebne są działania integrujące, choćby takie jak na ostatnich Mistrzostwach Polski w paranarciarstwie alpejskim START. W mistrzostwach organizowanych przez START pod patronatem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, dotychczas nie uczestniczyli zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną – STARTy tradycyjnie zrzeszają osoby niepełnosprawne fizycznie, niewidome i niedowidzące. Już w 2020 roku po raz pierwszy zaproszeni zostali narciarze z niepełnosprawnością intelektualną, jednak ze względu na pandemiczne ograniczenia w rywalizacji uczestniczyło ich niewielu. W mistrzostwach rozegranych początkiem marca tego roku wystartowało 30 osób w tej kategorii, na 102 uczestników zawodów. Taka integracja jest bardzo potrzebna.

Zdjęcia: Bartłomiej Zborowski oraz Fundacja HANDICAP Zakopan, źródło: www.zakopane.pl

(sroka tfg)

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *