Marzenie: popływać w basenie

15 czerwca ubiegłego roku w Szczyrku, na basenie Centralnego Ośrodka Sportu, odbyły się VI Ogólnopolskie Integracyjne Beskidzkie Letnie Zawody w Pływaniu, organizowane przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. 130 uczniów szkoły podstawowej, od tych najmłodszych z klasy I, do najstarszych z klasy VIII, pokonało basen i czasem własne słabości czy obawy. Przepłynięcie profesjonalnego basenu to dla najmłodszych wielkie osiągnięcie, ale byli i tacy, którzy płynąc dwoma różnymi stylami zdobyli dwa medale. Emocje były wielkie, tym bardziej, że publiczność dopisała – z galerii zawodników dopingowali licznie zebrani członkowie ich rodzin oraz zaproszeni przez organizatora goście. Tak duże przedsięwzięcie było możliwe dzięki zaangażowaniu przede wszystkim młodych pływaków, ale też współorganizatorów i sponsorów – podkreślał prezes Stowarzyszenia, Stanisław Handerek. Pełną fotorelację z zawodów można obejrzeć TUTAJ.

W tym roku – z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem – zawody nie mogły się odbyć. Na tą chwilę zaplanowane są na 22 sierpnia i wszyscy mają nadzieję, że w ty terminie dzieci będą mogły przystąpić do rywalizacji. Tymczasem czeka je powrót do ćwiczeń w wodzie, na co niecierpliwie czekają. Zajęcia na pływalni to super zabawa, a jednocześnie trzeba się przygotować do zawodów, żeby powalczyć o medale. Powrót na basen jest nieco utrudniony, nawet w kwestii treningów: nadal funkcjonują nie tylko bardzo restrykcyjne zasady dotyczące higieny, ale też ograniczenia w ilości osób przebywających jednocześnie na basenie i na torze. Zajęcia na pływalni COS w Szczyrku w ramach programu Powszechnej Nauki Pływania „Umiem pływać” wracają od 29 czerwca. Pomimo rozpoczynających się wakacji treningi będą kontynuowane, bo trzeba nadrobić czas zamknięcia w domu i braku dostępu do pływalni. Nauka i ćwiczenie pływania bez dostępu do basenu jest niemożliwe, choć również „na sucho” można wykonywać wiele ćwiczeń, co cały czas udowadniają Patryk Imielski i Jarosław Wójcik, trenerzy Stowarzyszenia Eurobeskidy, na facebookowej grupie sekcja_pływania. Publikowane tam materiały w formie lekcji, a najczęściej również filmów, dotyczą zarówno techniki pływania, jak i przeróżnych ćwiczeń dla utrzymania kondycji ogólnej dla każdego, w tym osób starszych. Warto dołączyć do grupy i korzystać z tych cennych porad.

Na basen Aqua w Bielsku-Białej mogą też wrócić osoby z programu Aktywność Fizyczna 50+ i w ramach rehabilitacji. Zajęcia odbywają się już normalnie i planowane są również w okresie wakacji, pomimo ograniczonego na razie składu osobowego – nadal nie wszyscy odzyskali zaufanie do miejsc publicznych, a do tego ograniczenia w przewozie osób i ilości osób mogących jednocześnie przebywać na torze basenu dodatkowo utrudniają realizację programu. Alicja Kos, instruktorka prowadząca ćwiczenia, ma nadzieję, że to się szybko zmieni, bo aktywność fizyczna na basenie to najprzyjemniejszy i najbezpieczniejszy sposób na ruch.

Katarzyna Sroka

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *