Maseczki, zakaz dopingowania śpiewem i surowe kary – Tak będą wyglądać tegoroczne igrzyska

Początkiem lutego Organizatorzy i Międzynarodowy Komitet Olimpijski przedstawili  zbiór zasad i procedur, które opracowano w związku z panującą na świecie pandemią koronawirusa.

Jeszcze w styczniu nie było pewne czy przełożone na 2021 rok igrzyska się odbędą. W brytyjskich mediach pojawiały się informacje, które zdawały się temu przeczyć. Jednak Yoshiro Mori uspokajał, że olimpiada w 2021 roku odbędzie się na pewno. Jak podkreślał były już przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzysk – Zorganizujemy igrzyska olimpijskie, bez względu na to, jak będzie wyglądała sytuacja z koronawirusem – zaznaczał. Skoro kwestia organizacji olimpiady jest jasna pozostaje pytanie nie o to „czy” igrzyska się odbędą, ale o to „jak” będą wyglądały.

Epidemia nadal trwa, a na świecie mówi się o kolejnych falach zachorowań na COVID-19. W tej sytuacji organizatorzy największej imprezy sportowej byli zmuszeni wprowadzić dodatkowe zasady, które mają służyć bezpieczeństwu zawodników, trenerów, pracowników zajmujących się obsługą igrzysk i ewentualnych kibiców. Organizatorzy stworzyli przewodniki dla międzynarodowych federacji, sportowców, mediów i sędziów tzw. playbooks. Dokumenty te mają zostać zaktualizowane w kwietniu br.

Do jakich wytycznych będą musieli zastosować się sportowcy?

Przede wszystkim maseczki ochronne. Sportowcy i członkowie sztabów będą musieli stale je nosić. Maseczki będą mogli zdejmować jedynie na czas snu lub spożywania posiłku. Aby wkroczyć na teren Japonii, konieczne będzie okazanie negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa wykonanego maksymalnie 72 godziny przed podróżą. Nie będzie konieczności kwarantanny, ale trzeba będzie na miejscu pozostawać w „bańce”. By skorzystać z komunikacji publicznej, trzeba będzie uzyskać pozwolenie od organizatorów. W pierwszych 14 dniach w Japonii będzie można wychodzić tylko w te miejsca, które się wcześniej zgłosiło organizatorom igrzysk w indywidualnych planach działania. Zakazane będzie odwiedzanie restauracji, barów, siłowni, itd.

Już na miejscu testy będą wykonywane co cztery dni. Testy będą też codziennością dla osób przebywających w wiosce olimpijskiej. Organizatorzy chcą, by w tym newralgicznym miejscu nie dochodziło do gromadzenia się większych skupisk ludzkich. MKOl będzie współpracował z narodowymi komitetami olimpijskimi, by zachęcać i pomagać sportowcom, aby otrzymali szczepionkę w swojej ojczyźnie. Jednak szczepienie nie będzie warunkiem koniecznym do udziału w igrzyskach. Zawodnicy, u których pomiar temperatury dwukrotnie wskaże ponad 37,5 stopnia Celsjusza, nie zostaną wpuszczeni na teren obiektów olimpijskich. Nie będzie im też wolno pojawiać się na nich w roli kibiców.

Surowe kary i grzywny

Kary za nieprzestrzeganie poleceń sanitarnych będą surowe. Zostaną sprecyzowane w przyszłości, jednak już teraz wiemy, że nieprzestrzeganie przepisów wiązać się może np. z ograniczeniem wstępu na stadiony czy szansy na występ. Powtarzające się łamanie zawartych w dokumencie zasad może skutkować wykluczeniem ze zmagań olimpijskich w Tokio.  – Delegacja każdego kraju będzie miała przypisaną osobę monitorującą przestrzeganie tych przepisów. Będą klarowne protokoły dotyczące testów i interpretacji wyników. Szczegóły dotyczące izolacji nie znalazły się na razie w naszym podręczniku. Będą jeszcze przedmiotem rozmowy z interesariuszami – poinformował dyrektor operacyjny igrzysk z ramienia MKOl Pierre Ducrey.

Co z kibicami?

Na razie nie jest jeszcze pewne czy impreza odbędzie się z udziałem publiczności. Wiadomo natomiast, że jeśli kibice otrzymają „zielone światło” będą musieli się zastosować do wytycznych. Zakazane będzie śpiewanie lub krzyczenie na sportowców. Doping będzie dozwolony wyłącznie za pomocą braw. Ograniczona zostanie także liczba kibiców. O tym czy publiczność będzie mogła wziąć udział w wydarzeniu dowiemy się najpewniej wiosną.

Jak podkreślał Christophe Dubi, dyrektor wykonawczy MKOl – Zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio są naszym głównym priorytetem. Każdy z nas ma swoją rolę do odegrania. Dlatego właśnie stworzyliśmy „Playbook” – z przepisami, które sprawią, że każdy z nas będzie zdrowym, bezpiecznym i aktywnym uczestnikiem igrzysk.

Pewne jest jedno. Tegoroczne igrzyska będą zdecydowanie różnić się od poprzednich.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *