Minister Sportu o pierwszym etapie odmrażania treningów i rozgrywek

Z nadzieją sportowcy wszystkich dyscyplin, pełno- i niepełnosprawni, wsłuchują się w komunikaty dotyczące strategii przywracania zawieszonej z powodu pandemii koronawirusa aktywności sportowej.

Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk poinformowała o pierwszych decyzjach, podjętych w tej dziedzinie. Jako pierwsze wróciły rozgrywki Ekstraklasy w piłce nożnej i zawody żużlowe. To dyscypliny, w których rozgrywki można prowadzić na obiektach otwartych.

– Zaczynamy przywracać sport od dyscyplin, które uprawia się na świeżym powietrzu. Uruchamiamy obiekty otwarte, bo tak jest bezpieczniej – tłumaczyła minister sportu w rozmowie z redakcją „Przeglądu Sportowego”. Jak dodawała, wpływ na wskazanie akurat tych dyscyplin sportowych miała ich ogromna popularność wśród kibiców. Oczywiście obecnie zawody i mecze będą się odbywały bez udziału publiczności, ale kibice będą mogli je obserwować za pośrednictwem transmisji telewizyjnych.

Do treningów w Centralnych Ośrodkach Sportu w Wałczu i Spale wracają też zawodnicy, którzy bez takiego zaplecza i specjalistycznych obiektów nie mogą prowadzić prawidłowych treningów – przede wszystkim pływacy, kajakarze, a także lekkoatleci, siatkarze i kolarze torowi. Na razie ich liczba będzie ograniczona do około stu osób w każdym COS-ie, a treningi prowadzone będą przy zachowaniu opracowanych przez trenerów i lekarzy obostrzeń i specjalnych procedur. Jak zaznacza minister Dmowska-Andrzejuk, jeżeli w ciągu dwóch tygodni okaże się, że tak prowadzona praca treningowa w małych grupach nie niesie zwiększenia ryzyka, będzie można myśleć o kolejnych etapach tego planu odmrażania sportu…

– Gdyby zachorował ktoś w COS-ach, czego nie można wykluczyć, chcemy izolować wąską grupę, z którą chory miał kontakt. To ogromna praca, ale lekarze uważają, że jeśli sportowcy są zdrowi i będą przestrzegali zasad, to plan powinien działać – dodała Dmowska-Andrzejuk.

Jako kolejne do wznowienia działalności treningowej wyznaczone zostały COS-y w Szczyrku, Cetniewie i Zakopanem.

W następnych etapach odmrażania sportu przewidziane są imprezy masowe na świeżym powietrzu, do 50 osób. Nie ma jeszcze przewidywanego terminu, w którym będą mogły rozpocząć działalność siłownie.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *