Mistrzostwa Europy na Ergometrze Wioślarskim w Kopenhadze

Dwa złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale zdobyła reprezentacja parawioślarzy podczas rozgrywanych w Kopenhadze ME na ergometrze wioślarskim. Mistrzami starego kontynentu zostali Jolanta Majka (KSI START Szczecin) oraz Robert Niesyczyński  (UKS SALWATOR NPS Kraków).

Dla reprezentującej szczeciński klub Jolanty Majki były to bardzo udane mistrzostwa. Zawodniczka nie tylko obroniła mistrzowski tytuł sprzed dwóch lat, ale także ustanowiła nowy rekord Polski w kategorii PR2W. Jej czas 8:41,9 na 2000m to aktualnie najlepszy czas w tej kategorii. Złoty medal z duńskich mistrzostw przywiózł także do Polski Robert Niesyczyński reprezentujący klub UKS SALWATOR NPS Kraków. Medal Niesyczyńskiego w kategorii PR3M i czas 6:42,9 nie był zaskoczeniem dla trenera kadry Tomasza Kaźmierczaka.

– Robert już miał medal na ME w 2017 i na MS w zeszłym roku.  To jedyny pewny zawodnik, który ma miejsce w czwórce budowanej na Tokio. Jola (Majka) z kolei powtórzyła wynik sprzed dwóch lat i poprawiła także swój rekord życiowy. To świetny wynik w kontekście przygotowań do kolejnych startów. Jej parter Michał był po chorobie. Pojechał dobrze, ale to nie jego poziom.

Mowa o Michale Gadowskim reprezentującymKSI START Szczecin w kategorii PR2M. Gadowski czasem 7:37,8 uplasował się finalnie na trzeciej pozycji. Srebrny medal natomiast przywiozła do kraju Patrycja Kapłon z klubuUKS SALWATOR NPS Kraków. Kapłon jest w tej chwili najmocniejszą niedowidzącą zawodniczką w naszym kraju, a medal zdobyty w Danii jest potwierdzeniem jej klasy. Trener Kaźmierczak chwalił jej występ i wyrażał także swój podziw dla Jarosława Kailinga (KSI Start Szczecin).

-Patrycja nie ma w Polsce konkurencji. Nie ma na nią mocnych – podkreślił Kaźmierczak. Doskonale spisuje się także Jarosław Kailing. W Kopenhadze poprawił życiówkę o 8 sekund, ma ponad 50 lat i jest ewenementem na skalę światową. Leszek (Niewiarowski) jest młodszy, a pływa słabiej o minutę.

Z brązowym medalem w kategorii PR3M wrócił także do kraju Daniel Bojarek (Lotto-Bydgostia). Bojarek także jest kandydatem do czwórki przygotowywanej na Tokio. W Kopenhadze nie miał szczęścia, gdyż startował w grupie łączonej. Jest zawodnikiem z niepełnosprawnością ruchową i trudno mu było konkurować z zawodnikami niewidomymi.

W sumie Polacy zdobyli w Danii 6 krążków i było to potwierdzenie doskonale wykorzystanego czasu w sezonie jesienno-zimowym. Parawioślarze realizują szczegółowo opracowany plan przygotowując się do mistrzostw świata, które odbędą się w sierpniu w austriackim Lintz – tam będą zdobywali kwalifikacje do igrzysk paraolimpijskich w Tokio.

Wyniki:

Złoty medal – Jolanta Majka KSI START Szczecin kategoria PR2W 8:41,9 (rekord POLSKI)
Złoty medal Robert Niesyczyński UKS SALWATOR NPS Kraków kategoria PR3M 6:42,9

Srebrny medal Patrycja Kapłon UKS SALWATOR NPS Kraków kategoria PR3W 8:21,7

Brązowy medal – Michał Gadowski KSI START Szczecin kategoria PR2M 7:37,8

Brązowy medal – Jarosław Kailing KSI START Szczecin kategoria PR1M 8:47,3 (rekord POLSKI)
Brązowy medal Daniel Bojarek Lotto-Bydgostia kategoria PR3M 7:15,9
4 miejsce Leszek Niewiarowski KSI START Szczecin kategoria PR1M 9:52,1

Foto: T. Kaźmierczak

Autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *