Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Juniorów – 8 medali dla Polaków!

Reprezentacja Polski wywalczyła 8 medali podczas paralekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów w Nottwil, co dało 12. miejsce w klasyfikacji generalnej. Biało-czerwonym multimedalistą zawodów został Łukasz Czarnecki, który trzykrotnie stawał na podium.

Chwilę po zakończeniu Bydgoszcz 2019 World Para Athletics Grand Prix, podczas których Polacy ustanowili trzy rekordy świata, a zawody stanowiły sprawdzian sportowo-organizacyjny przed przyszłorocznymi mistrzostwami Europy w Polsce, odbyły się mistrzostwa świata juniorów w Nottwil. Do Szwajcarii udała się 10. osobowa reprezentacja Polski.

Najwięcej medali – komplet w trzech kolorach – zdobył Łukasz Czarnecki, zawodnik Startu Gorzów Wielkopolski, startujący w kat. F35-38. Paralekkoatleta wywalczył złoty krążek w rzucie oszczepem, srebrny w rzucie dyskiem i brązowy w pchnięciu kulą.

– Dwa lata temu na mistrzostwach świata juniorów zdobyłem dokładnie to samo – cieszył się zawodnik po powrocie do Polski. Ale poziom sportowy był dużo wyższy. W sumie padło 8 rekordów świata. Mnie udało się zrobić życiówkę w dysku. Poprawiłem się o 12 cm, mój rekord teraz to 38,62. 

Z kolei najbardziej utytułowaną paralekkoatletką w polskim zespole została Faustyna Kotłowska (Start Gorzów Wlkp). W kat. F45-64 sięgnęła po dwa złote medale, najpierw w kuli a potem w dysku. Kolejne medale, tym razem srebrnego koloru w konkursach pchnięcia kulą, dołożyli: Kornelia Adamczyk ze Startu Katowice (kat. F45-64), Jakub Mirosław ze Startu Wrocław (kat. F35-38) oraz Iwona Koprowska ze Start Gorzów Wlkp (kat. F35-38). Reasumując najwięcej – bo aż 6 medali zdobyli zawodnicy klubu Start Gorzów Wlkp.

– Wszyscy zawodnicy sięgnęli po rekordy życiowe. Zdobyliśmy 8 medali wystawiając nieliczną, dziesięcioosobową reprezentację – przyznaje Zbigniew Lewkowicz, trener kadry paralekkoatletów.  – Mistrzostwa świata juniorów odbyły się dopiero po raz drugi, ale warto podkreślić, że impreza niesamowicie się rozrasta. Teraz było 35 państw i ponad 300 zawodników, dwa lata temu poniżej 30 krajów i nieco ponad 200 paralekkoatletów. Warto jeździć na takie zawody z jeszcze jednego powodu – można śledzić poziom najmłodszych zawodników. I wysuwać wnioski, „bawić” się w lekką już od najmłodszych lat, nabór prowadzić w podstawówkach. Uczulę na to młodych trenerów.

Ciekawostką, na którą zwrócili uwagę wszyscy zawodnicy, były ekologiczne, metalowe bidony na wodę. Każdy zawodnik otrzymał jeden egzemplarz.

-W Szwajcarii zasadą było „nic plastikowego” – opowiada Czarnecki. To był bardzo fajny sposób. Można było nalać sobie samemu wodę, zimną, letnią albo gazowaną. Jedyny mankament, że postawione do góry nogami trochę przeciekała. 

Organizatorzy mają zatem nad czym pracować w przypadku organizacji kolejnych mistrzostw. To jedyny mankament zgłoszony przez zawodników – poza tym zgodnie z ich opiniami impreza była zorganizowana perfekcyjnie. Najlepszy start zaliczyli reprezentanci USA.  W klasyfikacji medalowej imprezy triumfowali z dorobkiem 28 medali.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *