Piłkarski turniej charytatywny – dla niepełnosprawnych

Postanowili pomóc podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod skrzydłem anioła” z Radziechów. To pierwsza na Żywiecczyźnie dzienna placówka pomocy dla osób z orzeczonym głębokim stopniem upośledzenia, która powstała dzięki wspólnym wysiłkom starostwa żywieckiego, Caritas, fundacji Per Corda i radziechowskiej parafii św. Marcina. Tak zrodził się pomysł turnieju piłki nożnej halowej, który rozegrany został w Węgierskiej Górce.

– „Pod skrzydłem anioła” to bardzo potrzebny ośrodek. Możliwość rehabilitacji i fachowej opieki znajdują w nim osoby niepełnosprawne po ukończeniu 24 lat, które nie kwalifikują się do warsztatów terapii zajęciowej i jedyne, co mogły zrobić, to pozostać w domu. Tu mają szansę na kontakt z innymi i zachowanie, a także rozwijanie sprawności. A my chcemy im w tym pomóc – tłumaczy inicjator piłkarskiego turnieju charytatywnego ks. Robert Kasprowski, kapelan sportowców diecezji bielsko-żywieckiej.

Inicjatywę wsparła fundacja Per Corda, gmina Węgierska Górka, Starostwo Powiatowe w Żywcu i Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka.

Całe wydarzenie odbywało się w hali widowiskowo-sportowej w Węgierskiej Górce, gdzie na kibiców i zawodników czekało mnóstwo dodatkowych atrakcji: kiermasze prac plastycznych, loteria fantowa i konkursy z nagrodami.

Do turniejowych rozgrywek przystąpiły drużyny policjantów, księży diecezji bielsko-żywieckiej i diecezji opolskiej, wolontariuszy fundacji Per Corda, samorządowców gminy Węgierska Górka i samorządowców powiatu żywieckiego. Piłkarskie zespoły walczyły o główne trofeum: Puchar biskupa Piotra Gregera, który objął turniej swoim patronatem.

Emocji nie brakowało, kiedy padały kolejne bramki. Zwycięstwo w pierwszym turnieju przypadło reprezentacji Komendy Powiatowej Policji w Żywcu, do której należał też najlepszy strzelec turnieju: Marcin Marciniak. Druga była reprezentacja fundacji Per Corda, trzecia ­- drużyna samorządowców Węgierskiej Górki, w której zagrał również wójt Piotr Tyrlik.

Bp Greger dziękował za zaangażowanie wszystkim piłkarzom, kibicom i organizatorom, a wręczeniu pucharu towarzyszyło zaproszenie na kolejny, przyszłoroczny turniej. Jak zapewniali wójt Piotr Tyrlik i Józef Stopka z żywieckiego starostwa, samorządowcy chętnie wezmą udział w podobnym wydarzeniu. Również księża zapewniali, że będą chcieli poprawić swoje tegoroczne rezultaty.

– Z serca w imieniu podopiecznych dziękuję za tę piękną inicjatywę – mówiła Urszula Sołtysik, szefowa ŚDS „Pod skrzydłem anioła”, a ks. Kasprowski dziękował też licznym sponsorom, którzy wsparli organizację turnieju. Podczas rozgrywek udało się zabrać na potrzeby rehabilitacji niepełnosprawnych blisko 5 tysięcy zł.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *