Mistrzostwa Europy w Pływaniu

W Mistrzostwach Europy w Pływaniu niepełnosprawni Polacy spisali się na medal. Dosłownie. A to jeszcze nie koniec…Dotychczas na koncie Polaków znajdują się dwa złote, dwa srebrne oraz dwa brązowe medale.

Najlepszym wynikiem na dystansie 50m (S8) mógł się poszczycić Michał Golus (28,06s). Zaraz po nim niewiele gorszy  był Szwajcar, który finiszował z wynikiem wolniejszym o 0,37s. Brązowy medal zdobył hiszpański pływak Sergio Salvador Martos Minguet z czasem 28,67s. Dla 22-letniego Polaka to największy sukces w karierze.

21-letnia Oliwia Jabłońska do stolicy Irlandii przybyła jako 5-krotna mistrzyni Polski oraz wicemistrzyni świata. Tytuł mistrza europy wywalczyła sobie przepływając 400m (S10) w 4:34,37 min. Węgierka Bianka Pap okazała się wolniejsza od Polki o 5,28s. Trzecia na podium była Francuzka Elodie Lorandi, która od 2013 roku utrzymuje rekord na tym dystansie.

Znakomicie zaprezentował się również Jacek Czech startujący w kategorii 50m stylem grzbietowym. Zdobywca złotego Pucharu dla Najlepszego Zawodnika Mistrzostw Polski zajął drugie miejsce, przegrywając z Grekiem Aristeidisem Makrodimitrisem , zaledwie o 0,15s.

Miejsce na podium zagwarantował sobie również niewidomy Wojciech Makowski, który został wicemistrzem europy na dystansie 100m stylem grzbietowym (S11). Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął ukraiński pływak Wiktor Smirnow, szybszy od Polaka o 1,04s. Na trzecim miejscu uplasował się Marco Meneses z Portugalii. Oprócz srebra Makowski zdobył również kilka dni wcześniej brąz  na dystansie 50m stylem dowolnym (S11). Pierwsze miejsce na podium zajął wtedy Białorusin Hryhor Zudzilau, który wyprzedził Ukraińca Wiktora Smirnowa.

Brązowy krążek w czasie mistrzostw trafił do Polaka Kamila Rzetelskiego, który na dystansie 100m st. Motylkowym(S13) uzyskał czas 1:00.42. Na pierwszym miejscu triumfował trzy lata starszy od Rzetelskiego, Białorusin Ihar Boki z czasem 53,95s., zaś niespełna 16-letni Francuz Alex Portal wygrał srebro z czasem 58,88s.

W zawodach bierze udział 400 zawodników z 40 krajów Starego Kontynentu. Polskę reprezentuje 16 pływaków w różnym wieku. Mistrzostwa Europy Osób Niepełnosprawnych w Pływaniu w Dublinie rozpoczęły się 13 sierpnia i potrwają do niedzieli 19 sierpnia.