Pomagać każdy może

Sytuacja związana z epidemią utrudniła życie nas wszystkich. Pomimo trudności nie brakuje motywacji do wspierania innych. Powstaje wiele cennych inicjatyw, które pokazują, że działać może każdy.  W pomoc angażują się także osoby niepełnosprawne.

Jednym z takich przedsięwzięć jest Akcja Pomocy Służbie Zdrowia – Bądźmy Razem organizowana przez Stowarzyszenie Przystań dla Sztuki, które na co dzień zajmuje się koordynowaniem zajęć terapii przez sztukę z osobami niepełnosprawnymi. Akcja zakłada sprzedaż prac wykonanych w pracowni, oraz ofiarowanych na ten cel przez zaprzyjaźnionych artystów. Zebrane w ten sposób środki przeznaczona na zakup środków ochrony osobistej dla szpitali i Domów Pomocy Społecznej, znajdujących się obecnie w szczególnie trudnej sytuacji. Inicjatywa ta ma za zadanie nie tylko pomoc szpitalom i placówkom terapeutycznym, ale również wsparcie psychiczne dla uczestników zajęć.

– Wszystkim nam trudno pogodzić się z przymusową izolacją. Z tym, że nie możemy się spotkać, uściskać, razem pracować i obdarzać się wzajemnie pozytywną energią (…) Dla seniorów, czy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy współtworzyli z nami to miejsce, ten czas przymusowego odosobnienia jest szczególnie trudny. Pomóżmy im poczuć się potrzebnymi. Sprawmy, byśmy wszyscy poczuli się potrzebni – możemy przeczytać na profilu facebookowym Stowarzyszenia.

To nie jedyne tego typu działanie prowadzone z udziałem niepełnosprawnych. W całej Polsce od kilku tygodni trwa zmasowana akcja szycia maseczek. Do tej inicjatywy włączyło się wiele domów samopomocy, które w ramach terapii zajęciowych podjęli się zadania stworzenia maseczek ochronnych dla osób wychodzących ze szpitali, lekarzy, pielęgniarek, pacjentów czy pracowników administracji, którzy na co dzień obsługują interesantów.

Maseczki  powstają w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Opatowie i Sobowie. Podobne akcje organizują również zakłady aktywności zawodowej. Maseczki ochronne szyje m.in. ZAZ we Włocławku. Placówka deklaruje, że jest w stanie przygotować nawet 500-600 sztuk tygodniowo.

Warto przypomnieć, że od jutra (tj. 16 kwietnia) wchodzi obowiązek zasłaniania ust i nosa. W internecie pojawia się wiele poradników jak samemu wykonać maseczkę w warunkach domowych. Jeden z takich filmików przygotował Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, który pokazuje jak krok po kroku wykonać element ubioru ochronnego.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *