Przełamywanie Barier – Festiwal Kolęd w Zabrzegu

Wszystko zaczęło się od kilku edycji konkursu parafialnego. Powstał plan rozszerzenia zakresu terytorialnego na dekanat cieszyński, ale chętnych do uczestniczenia w konkursie spoza dekanatu było tak wielu, że narodził się Zabrzeski Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Tegoroczny to już 8. edycja. Z każdym rokiem gromadzi coraz większe grono uczestników – w tym roku było ich 139 (w sumie ponad 150 wykonawców).  Najmłodsi uczestnicy mieli 4 lata, a najstarsza – 63 lata. Na prośbę zainteresowanych dodano w tym roku kategorię 50+ – jak widać również w kategorii artystycznych osiągnięć każda forma zachęcająca do aktywności osoby po tzw. „pięćdziesiątce” jest potrzebna. Co prawda w tej kategorii nie przyznano I i II miejsca, jedynie miejsce III i wyróżnienia, ale ta nowość w regulaminie w przyszłym roku na pewno przyciągnie znacznie więcej zainteresowanych.

Już po raz trzeci konkurs odbył się również w kategorii Przełamywanie Barier – dla osób z niepełnosprawnością. Specjalna kategoria ma na celu stworzenie osobom z niepełnosprawnościami lub wymagającym szczególnej opieki możliwości własnej muzycznej prezentacji – jak mówi regulamin konkursu. Możliwość uczestniczenia w tego rodzaju wydarzeniach – tak samo jak zawody sportowe – daje osobom niepełnosprawnym pewność, że ich niepełnosprawność nie wyklucza ich z życia społecznego, uprawiania pasji, spełniania marzeń. Można podsumować to stwierdzeniem, że dodaje pewności siebie, co przekłada się na kolejne podejmowane wyzwania i decyzje życiowe.

Nagrodę za I miejsce w tej kategorii otrzymała Katarzyna Adamczyk-Drożyńska ze Sławkowa (powiat Bedziński), która cierpi na stwardnienie rozsiane, ale pomimo tego – i pomimo poruszania się na wózku – jest bardzo aktywna, bo – jak mówi: – Chciałabym motywować swoim przykładem innych niepełnosprawnych, by nie poddawali się chorobie i spełniali swoje marzenia. W 2018 roku została wyróżniona w konkursie „Lady D – Dama z Niepełnosprawnością” województwa śląskiego; to konkurs mający na celu promocję kobiet, które pomimo niepełnosprawności realizują swoje pasje, konsekwentnie dążąc do spełniania swoich marzeń i osiągając sukcesy w różnych dziedzinach życia, będąc przykładem do naśladowania dla innych osób z niepełnosprawnościami. Laureatka I miejsca uczestniczyła osobiście w gali konkursu, która odbyła się 17 stycznia.

W gronie nagrodzonych w tej kategorii znaleźli się również: II miejsce Maria Fabia z Kóz, III miejsce ex aequo Marcin Gajda ze Sławkowa i Łukasz Zyzak z Rychwałdu.

Festiwal Kolęd w Zabrzegu trwał od 4 do 17 stycznia. W tym czasie jury przejrzało i oceniło nadesłane nagrania, wyłoniło zwycięzców, a w weekend odbyły się koncerty: Chóru Św. Józefa oraz Gala Konkursu. Z racji pandemii, konkurs miał oczywiście inną formę – nie było możliwe przeprowadzenie go na żywo jako przesłuchania w zabrzeskim kościele Św. Józefa. Uczestnicy nadsyłali nagrane kolędy, a jurorzy oceniali te nagrania – najpierw każdy osobno, a później wspólnie. Dla wszystkich było to całkiem nowe doświadczenie.

– Zasiadając w jury, oprócz tego, że słuchamy pięknych głosów, pięknej muzyki, pięknej kreacji artystycznej, mamy jednak też tą piękną więź wynikającą z obecności w tym samym miejscu. Z drugiej strony, forma online sprawiła, że zainteresowanie konkursem jest jeszcze większe; w zeszłym roku było 68 zgłoszeń, w tym roku 139 – tak w wywiadzie dla Radia Anioł Beskidów Daniel Strządała (organista w kościele Św. Józefa w Zabrzegu i dyrygent Chóru Św. Józefa, organizatorów Festiwalu) przedstawiał odczucia jurorów, którzy musieli zdalnie zrobić coś, co normalnie jest formą integracji w tym bożonarodzeniowym okresie.

Każdy z uczestników miał przygotować jedną tradycyjną kolędę (z określonej puli utworów) i drugi utwór według własnego wyboru. Pomimo obostrzeń koncert galowy – noszący tytuł „Z kolędą ku nadziei” – był niezwykle piękny i pełen muzyki, tyle że w nieco zmienionej formie: bez publiczności. Oczywiście uroczystość była transmitowana na żywo i można ją nadal obejrzeć dzięki patronatowi medialnemu portalu czecho.pl, także na stronie Chóru Świętego Józefa.

Sobotni koncert kolędowy Chóru Św. Józefa również można obejrzeć na Youtube.

zdjęcie: Festiwal Kolędowy Zabrzeg 2021

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *