„Razem” i sport dla każdego

Ruch i ćwiczenia przydadzą się każdemu. Z tego założenia wyszli członkowie stowarzyszenia „Razem”, organizując w Kiczycach obóz sportowy dla niepełnosprawnych podopiecznych oraz dla ich bliskich.

Bielskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Razem” zostało założone przez rodziców wychowujących młodzież niepełnosprawną intelektualnie i zarejestrowane w rejestrze stowarzyszeń 11 lutego 1994 r.

Od tamtego momentu rodzice-założyciele skrzętnie korzystają z każdej okazji, by aktywizować swoje dzieci. Nie sposób zliczyć podejmowanych inicjatyw, projektów, programów. Większość z nich ma charakter integracyjny. Są to wydarzenia sportowe, kulturalne, rehabilitacyjne.

Niewątpliwie największym dokonaniem skupionych w stowarzyszeniu rodziców stał się zbudowany własnymi siłami Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny im. św. abp. Józefa Bilczewskiego w Bestwinie, czyli wymarzony, prawie jak rodzinny, dom dla dorosłych już dzieci. Prowadzonymi z ogromną determinacją przez szereg lat pracami kierowała prezes Maria Sysak-Łyp, wspierana szczególnie przez Tadeusza Sowińskiego i pozostałych rodziców, którzy sporo wstępnych prac przy budowie wykonali własnymi rękami. Ogromny wysiłek zaowocował powstaniem wyjątkowego ośrodka, w którym każdy mieszkaniec ma swój własny pokój mieszkalny i korzystać z całego zaplecza rehabilitacyjno-socjalnego i rozległego ogrodu i terenu rekreacyjnego. – Po latach ciężkiej pracy, mimo wielu formalnych problemów z umiejscowieniem nietypowej placówki w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych, czujemy jednak wielką radość i ulgę, kiedy widzimy, jak szczęśliwe są w tym domu nasze dzieci i wierzmy, że tak będzie też w przyszłości – przyznają zgodnie prezes Sysak-Łyp i Tadeusz Sowiński.

Nie zamierają jednak osiąść na laurach i ciągle troszczą się, by dzieci prowadziły aktywny tryb życia. W poprzednim numerze pisaliśmy o zorganizowanym w czerwcu Sportowym Pikniku „Razem możemy więcej”, a teraz możemy poinformować, że we wrześniu stowarzyszenie zorganizowało 4-dniowy integracyjny obóz sportowy w Kiczycach, niedaleko Skoczowa. Imprezę dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki – w ramach programu „Upowszechniania sportu różnych grup społecznych i środowiskowych”, jako zadanie: „SPORT – odkrywamy rodzinnie jego czar”.

To była okazja do popracowania nad formą i ruchową sprawnością, ale także do rodzinnego spędzenia czasu, bo w obozie uczestniczyło 20 rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością. – Łącznie  z czworgiem instruktorów tworzyliśmy 50-osobową grupę, która chętnie podejmowała zróżnicowane i nieraz całkiem nowe dla nas  zadania – mówi Tadeusz Sowiński.

– Program wymagał od nas dużej aktywności i nie było czasu na nudę, ale warto było, bo pod okiem instruktorów uczyliśmy się, jak powinna wyglądać dobra gimnastyka czy marsz nordic walking. Mieliśmy zajęcia ogólnorozwojowe, ćwiczenia fitness, gry zespołowe, a największym odkryciem okazała się nauka zumby – podsumowują rodzice, jeszcze uśmiechając się do tanecznych i gimnastycznych wspomnień…

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *