Razem na szlaku piastowskim…

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem „RAZEM” z Bielska-Białej zorganizowało 4-dniową wycieczkę pt. „Szlakiem piastowskim” – śladami początków państwa polskiego. Wyjazd był realizowany w partnerstwie ze Szkołą Podstawową im św. Jana Kantego w Bestwinie i współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Dostępna – edycja 2018. Wycieczka miała na celu ułatwienie dostępu do kultury różnym grupom społecznym, wzmocnienie poczucia ich tożsamości kulturowej i narodowej oraz integrację społecznej.

W wyjeździe wzięła udział 50-osobowa grupa osób zamieszkujących Bielsko-Białą, powiat bielski i powiaty ościenne.  Były w tym gronie dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzice, głównie seniorzy, oraz pełnoprawna młodzież ze Szkoły Podstawowej im św. Jana Kantego w Bestwinie.

W trakcie 4 dni uczestnicy zwiedzili i obejrzeli najważniejsze miejsca na szlaku piastowskim, służące popularyzacji zasobów dziedzictwa o znaczeniu narodowym, o wysokiej wartości edukacyjnej i/lub artystycznej. Uczestnicy wyprawy zobaczyli m.in. takie miasta jak: Kruszwica z Mysią Wieżą i kolegiatą św. Piotra i Pawła, Gniezno z archikatedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podziemiami katedry, Drzwiami Gnieźnieńskimi, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Rynkiem, Wenecja i Biskupin z Muzeum Kolejek Wąskotorowych, ruinami Zamku Diabła Weneckiego, Muzeum Archeologicznym, Poznań  i Ostrów Tumski z archikatedrą poznańską i podziemiami katedry, podziemiami klasztoru oo. Franciszkanów, gdzie znajduje się multimedialna makieta grodu pierwszych Piastów i dawnego Poznania, ratuszem ze słynnymi koziołkami, Starym Rynkiem, Ostrów Lednicki z Wielkopolskim Parkiem Etnograficznym, Muzeum Pierwszych Piastów na Jeziorze Lednickim oraz Kórnik.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *