Rodzinnie, integracyjnie – Spartakiada od Juniora do Seniora

Sportowa rywalizacja, dobra zabawa oraz wspaniała atmosfera. Tego z pewnością nie brakowało podczas XIV Ogólnopolskiej Spartakiady Rodzinnej – Od Juniora do Seniora, która stanowiła część obchodów jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.

Impreza odbyła się w ubiegłą sobotę przy Dworku Góralskim w Łodygowicach. Zawodnicy zmierzyli się w różnych konkurencjach. Były biegi, rzut piłeczką palantową, skok w dal, rzut piłką lekarską, kręgle, rzut oszczepem, a także pchnięcie kulą. Zasady każdej z konkurencji były objaśniane przez sędziów. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał dr Bogusław Wyleciał, sędzia główny Spartakiady. Każdy startujący zawodnik otrzymał pamiątkową koszulkę, posiłek i napoje.

Spartakiada Rodzinna była tradycyjnie drugą imprezą tego dnia. Popołudniowe zmagania sportowe otworzył dyrektor oddziału śląskiego PFRON Jan Wroński. Do uczestników spartakiady list skierowała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg: Wszystkim- niezależnie od wieku- uczestnikom dzisiejszych zmagań sportowych serdecznie życzę jak najlepszych wyników i wspaniałej zabawy. Życzę także, byście przez sport jak najpełniej włączali się w życie społeczne, a szlachetne zmagania- w tym z własną słabością- kształtowały Wasze charaktery. Niech przyświecają Wam słowa przysięgi olimpijskiej Olimpiad Specjalnych: Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć niech będę dzielny w swym wysiłku – pisała minister.

Po oficjalnym rozpoczęciu wszyscy uczestnicy począwszy od tych najmłodszy, kończąc na starszych przystąpili do rywalizacji. Największą popularnością cieszył się rzut piłeczką palantową do celu, choć kręgle również zebrały pokaźne grono entuzjastów. Podczas rywalizacji z łatwością można był poczuć wspaniałą rodzinną atmosferę. Zdarzało się, że dzieciom kibicowali nie tylko rodzice, ale także dziadkowie, którzy również brali udział w zawodach.  Ale spartakiada nie była atrakcyjnym zaproszeniem jedynie dla osób powyżej 7 lat. Organizatorzy zadbali o to, aby nie nudzili się także ci najmłodsi. Specjalnie dla nich przygotowano gry i zabawy, malowanie, bańki mydlane, balony, zjeżdżalnie i dmuchańce. Te ostatnie atrakcje przypadły do gustu również uczniom z początkowych klas szkoły podstawowej.

W oczekiwaniu na rozdanie nagród po zakończonych konkurencjach uczestnicy mogli nie tylko zjeść pyszne potrawy z grilla, ale także posłuchać muzyki. Późnym popołudniem rozpoczęto dekoracje zwycięzców. Jeszcze zanim wręczono najlepszym nagrody Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed przekazał prezesowi SI Eurobeskidy odznakę honorową Primus in Agendo nadaną w uznaniu za zasługi przez panią minister Marlenę Maląg wraz z laudacją. Gratulacje złożył również w imieniu marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego radny sejmiku Stanisław Baczyński, który przekazał prezesowi Handerkowi puchar, obraz oraz tablo, na którym można było przeczytać: Bogata historia Państwa działalności stanowi najlepszy dowód, że budowanie sprawnej organizacji pozarządowej powinno opierać się o szacunek dla wartości, którymi się Państwa Stowarzyszenie kieruje. Pragnę wyrazić uznanie dla szeroko pojętych działań niesienia pomocy, wsparcia i integracji na rzecz młodzieży, osób z niepełnosprawnością oraz starszych. – Życzę, aby Stowarzyszenie nadal na tak wysokim poziomie kontynuowało podjęte działania. Myślę, że nie zabraknie na to ani pomysłów, ani środków aby to zrealizować – dodał radny.  Listy gratulacyjne z okazji srebrnego jubileuszu przekazali osobiście dyrektor ZSO w Łodygowicach Krzysztof Chodorowski oraz komendant Policji w Bielsku insp. Krzysztof Herzyk.

Zanim jeszcze nagrodzono zwycięzców zawodów prezes wręczył statuetki i podziękowania w dowód uznania dla osób, które przez lata wspierały działalność Stowarzyszenia. Wśród polityków i samorządowców docenionych przez Stowarzyszenie znaleźli się wiceminister Stanisław Szwed, radny Stanisław Baczyński, wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk, radny powiatu żywieckiego Władysław Skrzyp. Doceniona została również pomoc instytucji, spółek oraz firm, bez wsparcia których nie byłaby możliwa organizacja imprez sportowych i wielu innych przedsięwzięć realizowanych przez Stowarzyszenie. Nagrodzeni zostali: prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr Janusz Michałek, dyrektor Zlewni w Żywcu PGW Wody Polskie Maria Wisińska-Kurz, dyrektor oddziału śląskiego PFRON Jan Wroński oraz  kierownik PCPR w Żywcu Monika Cebrat. Statuetki otrzymali także dyrektorzy szkół, z którymi na co dzień współpracuje Stowarzyszenie: dyrektor ZSME w Żywcu dr Bogusław Wyleciał, dyrektor Szkoły nr 2 w Łodygowicach Krzysztof Chodorowski oraz dyrektor Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu Mirosław Staszkiewicz. Wyróżnieni zostali również komendant Policji w Bielsku insp. Krzysztof Herzyk, obejmujący najdłużej funkcję trenera sekcji tenisa stołowego SI Eurobeskidy Jerzy Schreiber oraz rehabilitant z najdłuższym stażem Jacek Kocur

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Sponsorem głównym wydarzenia była spółka PGE Energia Odnawialna S.A. Wydarzenie wsparli Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, firma Maspex, ZPM Hańderek, Agencja Ochrony Kowalczyk.

Więcej zdjęć można znaleźć TUTAJ.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *