Sekcja szachowa w akcji

Podstawą uprawiania każdego sportu jest trening. Członkowie wszystkich sekcji sportowych przy Stowarzyszeniu Integracyjnym Eurobeskidy udowodnili, że można trenować w domu, w mniejszym lub większym zakresie. Ale już zawodów nie da się w ten sposób przeprowadzić. Wyjątkiem jest gra w szachy. To chyba jedyna dyscyplina sportu, w której zawody można przeprowadzać zarówno w realu, jak również poprzez Internet. Jest to możliwe dzięki takim narzędziom, jak platforma lichess.org. To bezpłatny serwer do gry w szachy – od podstaw, do poważnych rozgrywek. To także społeczność graczy – każdy może założyć konto, śledzić swoje postępy w grze w oparciu o rankingi czy korzystać z analizy komputerowej rozegranych partii. Liches oferuje kilkadziesiąt tysięcy zadań szachowych do rozwiązania. Żaden zawodnik nie ma szans się znudzić!

Wznowione w maju zajęcia w sekcji szachowej, z uwagi na obostrzenia, odbywały się oczywiście zdalnie. Większość zawodników miała założone konta na platformie lichess.org. Każdy, po ustaleniach indywidualnych trenował i ćwiczył w odpowiadającym mu czasie. Oficjalnie zajęcia odbywały się we wtorki i czwartki, jednak trener, Jacek Matlak, wielki miłośnik i pasjonat szachów, był dostępny dla zawodników (z niewielkimi przerwami) praktycznie cały dzień. Dla tych, którzy nie dysponowali dostępem do internetu czy niekoniecznie dobrze się czuli w obsłudze komputera, prowadził konsultacje telefoniczne i przygotowywał materiały do ćwiczenia przesłane pocztą.

Jak więc wyglądał taki wirtualny trening? Najpierw rozwiązywanie zadań, do wyboru: zestaw przygotowany przez trenera lub zadania bezpośrednio z serwisu lichess.org w grupie Eurobeskidy_Lodygowice. Następnie konsultacje z trenerem: analiza ostatnio rozegranych partii, przygotowanie nowego wariantu debiutowego, doskonalenie gry końcowej. I wreszcie sama gra treningowa. Trener ma narzędzia do sprawdzania postępów swoich podopiecznych, nie można się więc migać od ćwiczeń. – W każdy weekend rozgrywaliśmy turniej treningowy z udziałem zaproszonych zawodników. To były bardzo emocjonujące rozgrywki, w których rozegrano wiele ciekawych partii – mówi Jacek Matlak.

Szachy wymagają skupienia i koncentracji. W zaciszu domowym może to być nawet łatwiejsze do uzyskania. Nie ma widzów, nie ma innych stołów i zawodników, w zasadzie nie ma niczego, co może powodować stres. Oprócz samej rywalizacji i nieprzewidywalności ruchu przeciwnika, ale to towarzyszy szachistom niezmiennie, bez względu na to, w jakich warunkach rozgrywana jest partia. – Ten okres trenowania wirtualnego był dla wielu zawodników nowością, ale trzeba przyznać, że większość bardzo dobrze się do niego przystosowała i mam nadzieję, że w dalszym ciągu będą z niego również korzystać – dodaje trener. Od czerwca wznawiane są „normalne” zajęcia w salce w Wilkowicach. Trener liczy na to, że po 3 miesiącach odosobnienia wszyscy zawodnicy chętnie się spotkają, by rozegrać partie twarzą w twarz z przeciwnikiem.

Rywalizacja na liches.org zaowocowała też wielkim sukcesem zawodnika klubu, Jana Temela. 28 maja odniósł on znakomite zwycięstwo nad arcymistrzem szachowym pochodzenia ukraińskiego, reprezentującym Hiszpanię, Viktorem Moskalenko, który w 1987 roku był mistrzem Ukrainy. To pierwsze zwycięstwo zawodnika reprezentującego Łodygowice nad arcymistrzem. Serdecznie gratulujemy zarówno zawodnikowi, jak i trenerowi! Więcej o zwycięskiej rozgrywce – w kwartalniku AKTYWNI RAZEM online, już końcem czerwca.

 

Katarzyna Sroka

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *