Sport to zdrowie – fizyczne i psychiczne

Za oknami wiosna na całego, i mimo że chłodno, słoneczna aura sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Korzystają już z tego podopieczni Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Serce dla Serca przy Parafii Trójcy Przenajświętszej z Bielska Białej. Przez kilka tygodni zajęcia z Nordic Walking czy gimnastyki na zewnątrz nie mogły się odbywać, ich uczestnicy na własną rękę starali się podtrzymywać aktywność, jak tylko mogli. Teraz maszerują już w grupie i pod okiem instruktorki, ciesząc się swoim towarzystwem. Nie wszyscy jednak stawiają się na zajęcia grupowe – obawa o zdrowie nadal jest wielka i pomimo szczepień część seniorów, beneficjentów prowadzonych przez Stowarzyszenie programów, woli nie ryzykować. Mniejsze grupy sprzyjają jednak zachowaniu warunków reżimu sanitarnego, tym bardziej, że trasy marszów zwykle prowadzą leśnymi lub podmiejskimi drogami, mało uczęszczanymi i na otwartej przestrzeni. Dla uczestników programów to niejednokrotnie jedyna forma zorganizowanej aktywności, a izolacja i bezruch wpływają negatywnie na psychikę, podczas kiedy ruch w pięknych okolicznościach przyrody ma same korzyści dla zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego.

Niestety sekcje pływackie nadal czekają na uruchomienie zajęć na basenie – tutaj od kilku tygodni bez zmian. Również grupy zajęć terapeutycznych: plastycznych, ceramicznych czy teatralnych, czekają na ponowne spotkanie na sali. To jednak nie przeszkadza instruktorom w prowadzeniu zajęć na bieżąco. Wiele instrukcji przekazywanych jest elektronicznie, również za pośrednictwem profilu Stowarzyszenia na facebooku. Można tam naleźć wiele zadań, jakie stawiają podopiecznym wraz ze szczegółowymi instrukcjami. W pracach podopiecznych Stowarzyszenia wiosna na całego. Przez cały kwiecień zdalnie otrzymywali zadania plastyczne, przywołując wiosnę, która nie spieszyła się w tym roku za bardzo. Nawet ćwiczenia ceramiczne odbywają się w domu, pod nadzorem opiekunów, skoro nie można inaczej. Przy zachowaniu standardów epidemiologicznych zostały wszystkim chętnym przekazane materiały, z których uczestnicy formowali żółwie oraz miseczki. Kręcenie wałeczków i robienie ślimaków wydaje się banalne, świetnie jednak ćwiczy percepcję i sprawność.

Podopieczni Stowarzyszenia przygotowują się zdalnie nawet do zajęć scenicznych. Według instrukcji tworzą maski, które będą później wykorzystane w czasie prób teatralnych już na wspólnych spotkaniach, a wszystkie prace zostaną ocenione i nagrodzone. Uczestnicy otrzymują również teksty wraz z podkładem muzycznym do śpiewania dla przyjemności, ale też do nauki, czyli ćwiczenia pamięci. To wszystko przyda się w momencie, kiedy możliwe już będą spotkania w grupie i wspólne ćwiczenia.

Oprócz seniorów, podopiecznymi Stowarzyszenia „Serce dla serca” są w dużej mierze osoby upośledzone umysłowo, z Zespołem Downa, z innymi schorzeniami po przebytych porażeniach mózgowych. Terapia zajęciowa to podstawowa forma pracy z nimi. Niewiele dziedzin tak bardzo wymaga bezpośredniego kontaktu, jednak wyższa konieczność zmusza instruktorów do kreatywnego podejścia i prowadzenia zajęć na odległość, a opiekunów do współpracy i nadzorowania zajęć w domu. Brak zajęć może oznaczać trudne do odrobienia straty, dlatego Stowarzyszenie „Serce dla Serca” stara się na wszelkie sposoby utrzymać ich ciągłość.

zdjęcia: Stowarzyszenie Serce dla Serca

(sroka tfg)

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *