Spotkanie konsultacyjne na temat wsparcia osób niepełnosprawnych

W dniu 24 lipca w sali kominkowej w łodygowickim zamku odbył się briefing prasowy. Podczas konferencji zostały przedstawione najważniejsze kwestie, których miało dotyczyć późniejsze spotkanie konsultacyjne w Gminnym Ośrodku Kultury. Na wydarzenie przybyli dziennikarze oraz reporterzy telewizyjni i radiowi z regionu.

Spotkanie zorganizowano w celu przedstawienia budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Prowadził je sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wiceminister Stanisław Szwed. Na temat najważniejszych działań na rzecz niepełnosprawnych prowadzonych w województwie śląskim oraz w całej Polsce wypowiadał się również wiceprezes PFRON Tomasz Maruszewski, dyrektor oddziału śląskiego Jan Wroński, wicedyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Dominika Tadlawicewojewoda śląski Jan Chrząszcz oraz dyrektor NFZ Jerzy Szafranowicz.

Podczas spotkania szczegółowo omawiano Program Dostępność +, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia, rehabilitację osób o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności.

W spotkaniu brali udział przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, reprezentanci środowiskowych domów samopomocy i organizacji aktywizacji zawodowej, a także przedstawiciele władz samorządowych. Podczas rozmowy zadawali  pytania, przedstawiali własne spostrzeżenia oraz propozycje zmian w aktach prawnych.

W czasie spotkania minister Szwed docenił działalność Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy, wręczając prezesowi Stanisławowi Handerkowi symboliczny upominek. Zaznaczył, że jest ona jedną z najbardziej aktywnych organizacji wspierających osoby niepełnosprawne w regionie.

Kończąc spotkanie minister Stanisław Szwed podziękował za rozmowę, zaangażowanie, cenne uwagi i sugestie. Podkreślił, że bardzo ważną rolę w budowaniu systemu kompleksowego wsparcia odgrywa dialog oraz bezpośredni kontakt ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *