Stowarzyszenie Integracyjne „Eurobeskidy” pamięta o jubileuszu 100-lecia „CUDU NAD WISŁĄ

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” oraz uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

„Jednym z głównych założeń i bieżących działań Stowarzyszenia Integracyjnego „Eurobeskidy” jest krzewienie ducha patriotyzmu i umiłowania do Ojczyzny wśród wszystkich członków i przyjaciół naszego stowarzyszenia niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. Dlatego również na naszych łamach i w naszych kanałach informacyjnych chcemy przypominać o tej niezwykłej i jakże okrągłej setnej rocznicy. To rzeczywisty dowód pamięci wobec tych, którzy przelewali krew w imię wolności i suwerenności umiłowanej Rzeczypospolitej” – powiedział naszej redakcji Prezes Stanisław Handerek.

„Niewykluczone, że w niedalekiej perspektywie zorganizujemy zawody lub inne wydarzenie o podobnym charakterze, które upamiętni te bardzo ważne i przełomowe wydarzenia sprzed stu lat. Nasze stowarzyszenie znane jest przecież z tego, że oprócz szerokiej promocji sportu powszechnego i wyczynowego osób niepełnosprawnych pamięta i kultywuje najważniejsze wydarzenia z bogatej historii narodu polskiego” – dodawał Prezes Stanisław Handerek, który nie krył satysfakcji z tego, że właśnie w roku jubileuszu 100-lecia Bitwy Warszawskiej i uratowania Polski przed bolszewizmem Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek podjął długo wyczekiwaną decyzję nakładającą na Gminę Łodygowice obowiązek usunięcia pomnika znajdującego się na Placu Wolności w Łodygowicach, wzniesionego ku czci funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej…

Przypominamy, że w wyniku Bitwy Warszawskiej straty strony polskiej wyniosły: ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.

Według odnalezionych w ostatnich latach i ujawnionych w sierpniu 2005 roku dokumentów Centralnego Archiwum Wojskowego, już we wrześniu 1919 roku szyfry Armii Czerwonej zostały złamane przez por. Jana Kowalewskiego. Manewr polskiej kontrofensywy udał się zatem m.in. dzięki znajomości planów i rozkazów strony rosyjskiej i umiejętności wykorzystania tej wiedzy przez polskie dowództwo.

Bitwa Warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *