Świąteczne zmagania przy szachownicy

W sobotę 12 grudnia na hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Łodygowicach odbył się IX Świąteczny Ogólnopolski Integracyjny Turniej Szachowy, który zamknął tegoroczny kalendarz imprez SI Eurobeskidy.

W  turnieju udział wzięły osoby w różnym wieku. Począwszy od dzieci, młodzież, aż po dorosłych i seniorów. Nie zabrakło również gości z zagranicy, a dokładniej z Czech, którzy stanęli do potyczek przy szachownicy. W rywalizacji uczestniczyły także osoby o różnym stopniu sprawności. – Jestem pod wrażeniem tego jak przebiega integracja. Tu nie ma osób pełnosprawnych czy niepełnosprawnych. To ludzie, którzy podzielają pasję do szachów, ludzie, którzy chcą się rozwijać. Szachy to dyscyplina, w której określone schorzenie niekoniecznie musi wpływać na wynik. Tutaj ważne są umiejętności logicznego myślenia, doświadczenie czy odporność psychiczna. Uważam, że turnieje szachowe są znakomitą formą integracji – zaznaczał dyrektor oddziału śląskiego PFRON Jan Wroński, jeden z gości sobotniego turnieju.

Z kolei Minister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed zwracał uwagę na zaangażowanie organizatorów bez których tego typu wydarzenia nie mogłyby się odbyć – Warto wspierać tego typu inicjatywy, ponieważ istnieją ludzie, którzy są bardzo aktywni i chcą uczestniczyć w życiu społecznym. Dzięki działaniom SI Eurobeskidy mogą się realizować w szachach, pływaniu, tenisie stołowym oraz w różnych innych zajęciach. My staramy się pomagać tworząc programy, ale musi być też ktoś kto te programy realizuje. I takim dobrym przykładem jest Stowarzyszenie Eurobeskidy, którym kieruje prezes Stanisław Handerek. Od wielu lat z tych działań korzystają setki osób. Myślę, że możemy tylko podziękować, że takie inicjatywy są podejmowane – mówił.

Rozgrywki składały się z 9 rund tempem P-6’+4. Nad przebiegiem rozgrywek czuwał jako sędzia główny Jacek Matlak, mistrz FIDE. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę, dyplom, obiad oraz poczęstunek.

Po kilkugodzinnej rywalizacji przyszedł czas na dekoracje zwycięzców świątecznego turnieju oraz cyklu Grand Prix 2020. Dla najlepszych przygotowano nagrody rzeczowe, natomiast osoby, którym nie udało się zająć miejsc na podium miały szanse wygrać upominek w losowaniu.

W klasyfikacji zawodników OPEN nagrodzonych zostało najlepszych pięć osób. Główną nagrodę otrzymał Maciej Mroziak, natomiast wśród niepełnosprawnych był to Piotr Karp. W kategorii zawodników do III kategorii nagroda trafiła do Jakuba Kuczery. Wśród juniorów między 15 a 18 rokiem życia nagrodę otrzymał Maksyma Łuka, natomiast wśród młodzików w wieku 11-14 lat nagrodzonym był Alan Bogusz. Pierwszą nagrodę w klasyfikacji najmłodszych zawodników czyli dzieci do 10 lat zdobył Artur Szkotak. Wśród zawodniczek główną nagrodę zdobyła Dorota Cholewa, natomiast wśród seniorów powyżej 70 lat  Franciszek Jankowski.

Tytuł najstarszego uczestnika turnieju trafił do Antoniego Szymika w wieku 81 lat. Najmłodszym zawodnikiem tegorocznego turnieju był 7-letni Artur Szkotak, natomiast tytuł najmłodszej zawodniczki otrzymała 12-letnia Karina Dziedzic.

Turniej dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu. Partnerem wydarzenia był Tauron Polska Energia.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *