Szachowe roszady w Grand Prix

Już w najbliższą sobotę, 12 czerwca, w GOSiR Wilkowice odbędą się kolejne rozgrywki z cyklu Grand Prix Łodygowice w Szachach Szybkich, organizowany przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. Będzie to dopiero czwarty turniej z cyklu – w sumie Grand Prix składa się z 8 turniejów i zwykle kończy się w listopadzie.

Po trzech turniejach w klasyfikacji Grand Prix Łodygowice 2021 prowadzi Wojciech Ulrych (SI Eurobeskidy) z dorobkiem 89 pkt, przed dwoma młodymi zawodnikami Olimpii Goleszów – Michałem Niesyt (78 pkt) i Mateuszem Macura (76 pkt). Pośród zawodników niepełnosprawnych prowadzi Franciszek Kuberski z 61 pkt.

Trzeci turniej miał się odbyć 10 kwietnia, ale obostrzenia epidemiczne uniemożliwiły wtedy jego rozegranie. Ostatecznie szachiści spotkali się dopiero 22 maja. W zawodach wystartowało 27 zawodników. Jak mówi trener sekcji szachowej Stowarzyszenia, Jacek Matlak, pewne zwycięstwo odniósł zawodnik SI Eurobeskidy Wojciech Ulrych. – To był jego dzień, zwyciężył bez większych trudności zdobywając w 7 partiach 6,5 punktu. Jedyny remis zrobił w ostatniej rundzie, będąc już pewnym zwycięstwa.

Drugie miejsce wywalczył weteran szachów na Podbeskidziu, swego czasu dwukrotny mistrz województwa bielskiego, Franciszek Janowski (Bielsko-Biała) – 5,5 punktu. Trzecie miejsce zajął, powracający do wielkich szachów, Grzegorz Leśniak (SI Eurobeskidy) – 5 punktów – który jednocześnie został najlepszym zawodnikiem wśród niepełnosprawnych. – Nieźle radził sobie najmłodszy, bo zaledwie ośmioletni Artur Szkotak z naszego klubu, uzyskując 2,5 punktu. Wynik ten pozwolił Arturowi 1 czerwca zadebiutować na międzynarodowej liście rankingowej – dodaje dumny trener. W cyklu turniejów występuje coraz więcej młodych ludzi, jednak jak zwykle w zawodach uczestniczyli także wiekowi zawodnicy: najstarsi liczyli ponad 80 lat.

– W ogólnej kwalifikacji jeszcze sporo się zmieni. Do końca cyklu pozostało 5 turniejów – zaznacza Jacek Matlak. Kolejne rozgrywki już w sobotę!