Szachy – Wiosenny Turniej rozpoczęty!

W niedzielę 9 maja, w piękne, słoneczne popołudnie, rozpoczął się długo oczekiwany Wiosenny Ogólnopolski Integracyjny Turniej Szachowy, organizowany – pierwszy raz o tej porze roku – przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. Turniej odbywa się w Ośrodku Wczasowym AZALIA LUX w Węgierskiej Górce, który jest głównym sponsorem wydarzenia. W niedzielę została rozegrana I runda rozgrywek. Cały turniej, rozgrywany systemem szwajcarskim, składa się z 9 rund. Tempo gry wynosi 90 minut na partię dla zawodnika oraz dodatkowo 30 sekund za każde wykonane posunięcie.

Turniej jest wliczany do rankingu FIDE, dlatego było wielu chętnych do uczestniczenia w nim. Ze względu na covidowe ograniczenia liczba miejsc musiała zostać ograniczona. Ostatecznie do udziału w turnieju przyjęto ponad 70 osób w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności. Organizator przewiduje nagrody rzeczowe osobno w klasyfikacji dla zawodników niepełnosprawnych oraz dla osób pełnosprawnych, co najmniej za miejsca I-VI. Ponadto przewidywane są także nagrody specjalne. Pula nagród gwarantowanych wynosi minimum 7 000 zł, z czego dla zawodników niepełnosprawnych około 4 000 zł i dla zawodników pełnosprawnych około 3 000 zł. Jest więc o co walczyć.

Oficjalne otwarcie z zaproszonymi gośćmi odbyło się w poniedziałek. Na zaproszenie Prezesa SI Eurobeskidy, Stanisława Handerka, zawodników przywitał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, który przyznał, że co nie co orientuje się, jak poruszają się figury na szachownicy, jednak tym razem do stołu nie może zasiąść ze względu na inne zobowiązania. Obiecał jednak, że następnym razem na pewno zagra partię. Wraz z Ministrem powodzenia zawodnikom życzyli Komendant Policji w Żywcu mł. insp. Krzysztof Czaja, Inżynier Nadzoru Nadleśnictwa Węgierska Górka Paweł Konstanty, w imieniu Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu bryg. Paweł Górny oraz wiceprezes SI Eurobeskidy Dawid Tyc.

Ceremonia dekoracji zwycięzców oraz oficjalne zakończenie turnieju będzie miało miejsce w sobotę 15 maja. Wyniki są dostępne na bieżąco na stronie chessarbiter .

Partnerem wydarzenia jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dofinansowania udzieliło także Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

(sroka tfg)

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *