Szczęśliwa trzynastka pod znakiem serca – XIII Spartakiada Osób Niepełnosprawnych

Po raz trzynasty w Łodygowicach odbyła się Ogólnopolska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych, organizowana przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. Podobnie jak w ubiegłym roku, spartakiada odbyła się na gościnnych terenach zielonych Dworku Góralskiego w Łodygowicach, gdzie w przepięknej scenerii zawodnicy rywalizowali o puchary i nagrody, świetnie się przy tym bawiąc.

Na zakończenie poprzedniej Spartakiady prezes Stowarzyszenia Stanisław Handerek powiedział: widzimy się za rok 6 czerwca. Niemal do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy zorganizowanie łodygowickiego święta sportu i rodziny będzie możliwe. I tutaj pierwszy raz zadziałała szczęśliwa trzynastka: właśnie od 6 czerwca zostały umożliwione imprezy masowe. Ze specjalnymi środkami ostrożności i zaleceniami, ale spartakiada odbyła się w zaplanowanym terminie. Do tego, po wielu dniach niesprzyjającej, zimnej aury, tej soboty od samego rana dopisywała piękna pogoda, pozwalając zawodnikom w pełni cieszyć się rozgrywkami.

Rozpoczęcie Spartakiady rejestracją uczestników zaplanowane było na godzinę 9, jednak już dużo wcześniej chętni gromadzili się wokół namiotu organizatorów. Kolejka do stanowiska Biura Zawodów była długa, a zwiększone środki ostrożności nieco wydłużyły procedury rejestracji, jednak konkurencje sportowe rozpoczęły się zgodnie z planem.

– Jesteśmy tutaj po to, żeby się dobrze wspólnie bawić. Proszę popatrzeć na tą pogodę: wczoraj nikt by nie uwierzył, że dzisiaj będzie świecić słońce. Ale dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam – takimi słowami prezes Stowarzyszenia Stanisław Handerek oficjalnie otworzył Spartakiadę. – Dzisiejsza integracja jest wyjątkowa: spotkały się u nas dwa serca: Stowarzyszenie „Serce dla Serca” z Bielska-Białej i „Dzieci Serc” z Radziechów – dodał, witając szczególnych gości.

Ksiądz Prałat Józef Oleszko, prezes Stowarzyszenia „Serce dla Serca” również powitał obecnych: – Dla nas ta trzynastka jest bardzo szczęśliwa, bo możemy po raz pierwszy być na tej wyjątkowej spartakiadzie. Towarzyszy nam serce i tego wielkiego serca chcę życzyć tym wszystkim, którzy za chwilę będą uczestniczyć w zawodach. Mamy taki hymn: „Serce pełne dobra miej, i tym dobrem innych dziel, bo kiedy Chrystus dawał mówił nam, darmo żeś dostał, darmo daj”. Niech to będzie moje słowo ewangeliczne: dzielmy się tym, co mamy, i to zawsze z serca czyńmy.

Jak co roku były biegi, rzut do celu piłeczką palantową oraz piłką lekarską, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, skok w dal z miejsca i oczywiście kręgle, które cieszyły się wielką popularnością. Dobry nastrój panował przy każdym stanowisku, a sędziowie mieli pełne ręce roboty aż do obiadu. Podsumowanie wyników też nie było łatwe przy tak dużej frekwencji, tym bardziej, że konieczne były dogrywki. Nastroje były towarzyskie, niemniej rywalizacja sportowa zaciekła.

– Tego typu wydarzenia są nie tylko okazją do integracji i pokrzepienia serc, ale przede wszystkim szczególną formą rehabilitacji i motywacją do aktywności sportowej dla młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych. Dlatego Państwowy Fundusz na Rzecz Osób Niepełnosprawnych z przyjemnością dofinansowuje Spartakiadę organizowaną przez Stowarzyszenie Eurobeskidy, a ja jestem pełen uznania dla prezesa Stanisława Handerka za jego pracę – powiedział dyrektor śląskiego oddziału PFRON Jan Wroński, jeden z gości zaproszonych do udziału w łodygowickim święcie sportu, uczestniczący w dekoracji zawodników. W ceremonii wręczenia pucharów organizatorom towarzyszyli również honorowy członek Stowarzyszenia, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, oraz Jakub Kliś, dyrektor Oddziału PGE Energia Odnawialna Zespołu Elektrowni Wodnych Porąbka-Żar. Goście serdecznie gratulowali zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom Spartakiady.

Więcej szczegółów w kwartalniku online AKTYWNI RAZEM już 30 czerwca!

Katarzyna Sroka

Dofinansowano ze środków:

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *