Sztangi w górę – XVII Ogólnopolskie Integracyjne Zawody i Mistrzostwa Śląska w WSK

Na ten moment wielu sztangistów czekało bardzo długo. W sobotę  8 sierpnia w Bielsku Białej odbyły się wyczekiwane XVII Ogólnopolskie Integracyjne Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc oraz VI Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym. Dla dużej części startujących były to pierwsze poważne zawody po epidemicznej przerwie.

Organizowane przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy zawody pierwotnie miały odbyć się w marcu jednak z powodu koronawirusa musiały zostać przełożone. Sytuacja związana z epidemią wymagała wprowadzenia dodatkowych ograniczeń zarówno na organizatorów jak i sportowców. Chociaż chęć do udziału w zawodach deklarowało blisko 150 osób, niestety ze względu na panującą sytuacje w wydarzeniu mogło wziąć udział jedynie 110 zawodników. Pojawiły się także maseczki, płyny do dezynfekcji oraz przyłbice.

– Przebieg zawodów oceniam bardzo dobrze. Startowała tutaj spora część zawodników z czołówki Polski PZKFFiTS jak również PZSN Start. Mieli oni wysokie rezultaty, choć zawodnicy generalnie przygotowali się na inne terminy, więc to że w ogóle te zawody się udały pomimo wprowadzonych procedur antycovidowych to wielki sukces – podkreślał sędzia główny Arkadiusz Znojek.

Do stałych bywalców imprezy można zaliczyć wiele Startów, które nieprzerwanie od kilku lat biorą udział w rywalizacji. Jest to m.in. Start Katowice. – Nie wiem czy to jest już czwarty czy piąty raz. Są to zawody, które zawsze rozpoczynają sezon startowy i to są takie pierwsze zawody sprawdzające nasze przygotowanie. W tym roku niestety później,  długo wyczekiwane nareszcie się odbyły. Jest tyle osób spragnionych rywalizacji, że każdy chętnie tutaj przyjechał i startuje – komentowała Magdalena Kostka ze Startu Katowice.

Tegoroczne zawody dla niektórych stanowiły pierwsze przetarcie. – Trójbój trenuje niecały rok. To moje pierwsze zawody. Udało mi się wycisnąć 65 kg. Czuje się dobrze choć mogło być lepiej – mówiła zdobywczyni pierwszego miejsca w kat. OPEN do lat 16 Natalia Bogdziewicz. Z kolei w sędziowaniu swój debiut zaliczyła 21-letnia Zuzanna Kula, złota medalistka Mistrzostw Europy w WSK w Luksemburgu i Mistrzostw Świata w Kanadzie w WSK. – Miałam już takie małe zawody, podwórkowe można powiedzieć na przetarcie za sobą. Dziś takie pierwsze ważniejsze zawody jakie przyszło mi sędziować. Podoba mi się mimo różnych utrudnień np. maseczek, odnajduje się w tym. Zawody są bardzo dobrze zorganizowane. Nie jestem pierwszy raz na tych zawodach. Zawsze było naprawdę fajnie czy to chodzi o wyżywienie czy nocleg. Porównywalnie z rangą międzynarodową – podkreślała debiutująca sędzina.

Ogólnopolskie zawody zostały przeprowadzone w sześciu kategoriach. Kobiety startowały w kategorii OPEN, mężczyźni w kat. wagowej do 72 kg i ponad 72 kg. Tytuł najlepszego zawodnika niepełnosprawnego trafił do Artura Lisa (Start Tarnów), który wycisnął 160 kg. Wśród pełnosprawnych najlepszy okazał się zawodnik gospodarzy Adrian Grabski (SI Eurobeskidy) z wynikiem 235 kg. Patryk Wójcik (Start Tarnów), który wycisnął 120 kg, zdobył tytuł najlepszego juniora.

W gronie najlepszych zawodniczek znalazła się Joanna Czekurłan (KS Team Wrocław) z rezultatem 100 kg oraz z tym samym wynikiem niepełnosprawna Beata Jankowska (Start Wrocław). Obie panie swój sukces powtórzyły podczas Mistrzostw Śląska podczas których również zdobyły tytuły najlepszych zawodniczek na miejscach pierwszym i trzecim. Drugą pozycję zajęła w tej klasyfikacji Agata Sitko (UKS Pover Kuźnik Chorzów) z rezultatem 105 kg.

Na Mistrzostwach Śląska wśród panów triumfowali kolejno z klubu KKF Azory Kraków Konrad Grochalski – 165 kg i Adam Balawejder – 175 kg oraz Michał Krętosz (UKS Eugen Knurów) – 185 kg.

Zdecydowanie największy ciężar wycisnąć udało się Adamowi Łaskawskiemu – brązowemu medaliście mistrzostw globu, który podczas sobotnich zawodów podniósł 252,5 kg. Sportowiec UKS Pover Kuźnik Chorzów zajął w najcięższej kategorii wagowej +120 kg pierwsze miejsce.

Partnerami wydarzenia byli Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Bielsko-Biała, Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego oraz Stowarzyszenie Centrum Formy Dąbrowa Górnicza. Impreza była transmitowana na żywo, w szczytowym momencie oglądało ją ponad 3 tys. osób.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski. Sponsorem głównym zawodów była firma AQUA S.A. z Bielska-Białej. Impreza została dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *