Tenisowi laureaci z pucharami w Jaworzu

Po rywalizacji drużynowej uczestnicy XIX Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych, organizowanego przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy w Jaworzu, przystąpili do indywidualnych rozgrywek. Najlepsze zawodniczki i zawodnicy odebrali puchary i nagrody rzeczowe.

W kategorii indywidualnej Open kobiet zwyciężczynią turnieju w Jaworzu została Wiesława Potrykus z klubu Szansa Start Gdańsk, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski. – To radość nie do opisania, bo dawno już nie byłam pierwsza. Miałam długą przerwę w treningach, spowodowaną operacją serca – przyznawała zawodniczka. – Ze sportem osób niepełnosprawnym, w tym z tenisem stołowym związana jestem od prawie 30 lat, tylko z przerwami, spowodowanymi przez zmieniające się przepisy dotyczące kwalifikacji do poszczególnych grup zawodników. Jako lekkoatletka miałam przyznaną grupę, a przy tenisie stołowym mi jej kilka lat odmawiano. Wtedy zajęłam się narciarstwem biegowym, pływaniem. Ale w końcu wróciłam do tenisa, bo bardzo lubię grać. Wiele razy udawało mi się zdobywać medale na różnych zawodach ogólnopolskich. A na turniej organizowany przez Eurobeskidy przyjeżdżamy z naszą ekipą nie pierwszy raz – i zawsze cenimy sobie dobrą atmosferę. Dla mnie też liczy się, że mogę spotkać inne zawodniczki, bo na co dzień trudno znaleźć sparing-partnerki do gry. Większość zawodników to jednak mężczyźni, a oni trochę inaczej grają… – mówiła tuż po zwycięstwie. W ostatnim meczu pokonała reprezentantką Eurobeskidów Wiolettę Kimlę, aktualną mistrzynię Polski w deblu.

W gronie zawodniczek grających na wózkach wygrała Barbara Rompa, również ze Startu Gdańsk, dwukrotna mistrzyni, a także wicemistrzyni Polski, wielokrotna uczestniczka ogólnopolskich zawodów. – Bardzo dobrze mi się grało. Na pewno pomogła w tym świetna organizacja turnieju, wszystko mi się tu podobało. Podoba mi się tenis stołowy jako dyscyplina sportu, do której trafiłam po latach kariery pływackiej. Czasem się trochę denerwuję, jak ta piłeczka nie zawsze chce mnie słuchać, ale lubię grać. Jak każdy sport wymaga to treningu i sporej kondycji, ale bez nich nie ma efektów. Oczywiście poziom profesjonalny wymaga bardziej radykalnego podejścia, trzeba rzucić pracę i dużo trenować. Ale dla mnie ważna jest przyjemność z grania i to, że możemy się z innymi zawodnikami spotkać, bo przecież dobrze się znamy. Dlatego warto było przejechać przez całą Polskę, żeby się znowu zobaczyć i zagrać ze sobą, a jak się uda, to i wygrać – dodaje pani Barbara.

Spośród mężczyzn na wózkach najlepszy był Daniel Staszak z Wrocławia, a w kategorii z grupą 9-10 wygrał Damian Winnicki ze Skierniewic.  – Każde zwycięstwo sprawia radość – potwierdza zwycięzca wśród mężczyzn w grupie 6-8, Wojciech Wlazło ze Startu Skierniewice, wielokrotny srebrny i brązowy medalista na Mistrzostwach Polski, a także zwycięzca Grand Prix Polski. Wśród swoich najważniejszych sukcesów wymienia też złoty medal drużynowy na ubiegłorocznych Otwartych Mistrzostwach Hiszpanii. – Bardzo dobrze się tu grało, choć forma dopisała mi bardziej drugiego dnia i dzisiaj wygrałem 3:0 z zawodnikiem, z którym wczoraj przegrałem w turnieju drużynowym 2:3. Ale w sumie drużynowo zajęliśmy trzecie miejsce i jesteśmy zadowoleni z gry w tym turnieju – dodaje Wojciech Wlazło.

Honorowym patronatem wydarzenie objęli: wiceminister sportu Jan Widera i prezes PFRON Marlena Maląg. Listy z życzeniami sportowych sukcesów przesłali uczestnikom premier Mateusz Morawiecki, europoseł Grzegorz Tobiszowski i marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Uczestników turnieju odwiedzili m.in.: wiceminister Jan Widera, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz. Z prezesem Stanisławem Handerkiem zawodników dopingowali też przedstawiciele zarządu: Dawid Tyc, dr Bogusław Wyleciał i Wojciech Barabasz, a zwycięzcom gratulowała m.in. Magdalena Wójcik, kandydatka Eurobeskidów do Sejmu RP w zbliżających się wyborach parlamentarnych.

Sponsorem głównym imprezy była PGE Energia Odnawialna S.A. Turniej dofinansowano też ze środków MSiT, PFRON oraz  sponsora: Węglokoksu Kraj S.A.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *