Tenisowi mistrzowie w Orlim Gnieździe w Szczyrku

Przez trzy dni w Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo w Szczyrku gościli najlepsi niepełnosprawni tenisiści stołowi z różnych klubów z całej Polski. Byli to uczestnicy 18. Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorem turnieju rozegranego 1 i 2 września było Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy z Łodygowic, a swoim patronatem objęli zawody: Grzegorz Tobiszowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Jan Widera – wiceminister sportu oraz Stanisław Szwed – wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podczas otwarcia rozgrywek prezes SI Eurbeskidy Stanisław Handerek oraz sędzia główny Jerzy Schreiber życzyli zawodnikom dobrej gry i meczowych zwycięstw. W sobotę w programie turnieju przewidziano część drużynową rozgrywek. Zacięte boje tenisistów wyłoniły najlepsze zespoły. Zwycięstwo wywalczyła reprezentacja Start Skierniewice, drugie miejsce zajęła drużyna Start Katowice II, a trzecia była reprezentacja Wrocławia. Na czwartym miejscu znalazła się drużyna Szansy Gdańsk, a na piątym – reprezentanci SI Eurobeskidy Łodygowice. Szósta lokata przypadła Silesii Katowice, siódma – zawodnikom OKS Jezioro Tarnobrzeg, a ósme miejsce zajęli reprezentanci TOP Bolesławiec.

– Nasza drużyna zajęła piąte miejsce, co świadczy o dobrej formie przeciwników, ale wiąże się też z kontuzjami, które spowodowały nieobecność zawodników. Nie udało się wystawić optymalnego składu, ale i tak wypadliśmy całkiem nieźle: na 13 drużyn mamy piątą lokatę i kilka dobrych miejsc w klasyfikacji indywidualnej – mówi Krzysztof Łoziński, jeden z trenerów eurobeskidzkich tenisistów. – Teraz pracujemy nad formą na ważne tegoroczne sprawdziany: przed nami dwa turnieje o Grand Prix oraz Mistrzostwa Polski, gdzie liczymy na jakieś medale….

W niedzielę rozegrany został turniej indywidualny, któremu towarzyszyły wyjątkowe emocje. Ostatnie zacięte walki trzymały w napięciu do ostatniej sekundy. Wśród kibiców pojawili się m.in. wiceminister sportu Jan Widera i wiceprezes PFRON Tomasz Maruszewski.

W kategorii pań turniej zakończył się wielkim sukcesem Krystyny Ring z ITS Silesia Katowice, która ostatecznie zwyciężyła wśród kobiet. – Gram od 2012 roku i od tego właśnie turnieju organizowanego przez Eurobeskidy zaczęła się moja przygoda z tenisem stołowym i praca pod kierunkiem trenera. To daje siłę, motywację, ćwiczy charakter. Myślę, że lata pracy nad sobą przyniosły efekty i dzięki cierpliwości wygrałam ten finałowy mecz. Bardzo się cieszę, bo to moje pierwsze zwycięstwo. Startowałam tu co roku, ale w poprzednich latach zajmowałam przeważnie trzecie lub czwarte miejsce – mówiła uszczęśliwiona tenisistka, która zdobyła też tytuł najlepszej zawodniczki turnieju. Za nią w klasyfikacji indywidualnej znalazły się kolejno: Monika Borewicz, Jolanta Kopaczyńska, Katarzyna Pitry, Wiesława Portykus i Katarzyna Kowalik. Wyróżnienie zdobyła też grająca na wózku Barbara Rompa.
Wśród startujących na wózku mężczyzn zwyciężył Mariusz Czerwiński, przed Danielem Staszakiem, Sławomirem Przybyszem, Makiem Szafrańcem, Januszem Chamotem i Michałem Czulkiem. Mariusz Czerwiński został też zdobywcą tytułu najlepszego zawodnika turnieju w tej grupie.

W grupie VI-VIII wygrał Mariusz Olczak, wyprzedzając Wojciecha Wlazłę, Marka Dubińskiego, Tomasza Mikę, Waldemara Krzemińskiego i Jakuba Mirosława. Również w tej grupie zwycięzca: Mariusz Olczak został najlepszym zawodnikiem turnieju.
Zgodnie z przewidywaniami w grupie IX-X mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Paweł Włodyka, zarazem najlepszy zawodnik turnieju. Za nim uplasowali się: Damian Winnicki, Piotr Goniowski, Artur Krasucki, Dariusz Ścigany i Henryk Ostapniuk.
– Poziom tych zawodów był wysoki i dość wyrównany, więc nie było łatwo rywalizować i zwycięstwo kosztowało sporo wysiłku – przyznaje Paweł Włodyka, utytułowany zawodnik, który startuje nie tylko w gronie sportowców z niepełnosprawnością, ale z powodzeniem staje do tenisowych pojedynków z pełnosprawnymi przeciwnikami. W zeszłym roku zdobył wicemistrzostwo Polski indywidualnie i na podium trafił też w mikście i w deblu. – Gram również w drugoligowej drużynie pełnosprawnych zawodników Orlicz Suchedniów, która w tym roku wygrała w województwie świętokrzyskim i prowadzę szkółkę dla dzieci. Łączę to z normalną pracą zawodową, zajęć mam sporo, ale sport to moja wielka pasja i cieszę się, że mogę robić to, co kocham – mówi sportowiec.
Mariusz Czerwiński gra od 21 lat i ma na swoim koncie pięciokrotnie zdobyty tytuł mistrza Polski i jako zawodnik kadry narodowej przygotowuje się właśnie do startu w Mistrzostwach Świata.

Przebieg zawodów dobrze ocenił sędzia główny turnieju Jerzy Schreiber. – Pojawiła się czołówka polskich zawodników. Zastosowaliśmy system mieszano-pucharowy, który dał sportowcom szansę rozegrania większej liczby meczy. Widać było wielkie zaangażowanie i niektóre mecze się przedłużyły, bo wynik rozstrzygał się dopiero przy pięciu setach. Emocji nie brakowało i myślę, że pełnosprawni sportowcy mogą naszym zazdrościć ambicji i woli walki. Oni w te mecze wkładają całe serce i to się czuje – mówi sędzia Schreiber.

Za ten sportowy zapał i wytrwałość wraz z prezesem Eurobeskidów Stanisławem Handerkiem dziękowali zawodnikom liczni goście turnieju, którzy wręczali puchary, dyplomy i upominki. Wraz z wiceministrem sportu Janem Widerą i wiceprezesem PFRON Tomaszem Maruszewskim do gratulacji dołączyli też: Jakub Kliś, dyrektor PGE Energia Odnawialna – Oddziału Porąbka-Żar – głównego sponsora imprezy, jak również Marcin Tomecki – wiceprezes Oddziału ZUS w Bielsku-Białej oraz czuwający nad sekcjami sportowymi w zarządzie stowarzyszenia Eurobeskidy dr Bogusław Wyleciał.

– Nasze dzisiejsze spotkanie jest okazją, by serdecznie podziękować za pomoc, jaką otrzymujemy przy organizacji naszych imprez ze strony PGE Energia Odnawialna. To podziękowanie wraz z symbolicznym upominkiem chciałbym wręczyć dyrektorowi Klisiowi, dziękując za jego osobiste zaangażowanie: za to, że jest z nami – mówił prezes Handerek. Z kolei list gratulacyjny i podziękowania pod jego adresem przekazał wicewojewoda Jan Chrząszcz, a wszyscy zgodnie życzyli jeszcze wielu udanych turniejów.

Sponsorem głównym imprezy była PGE Energia Odnawialna, natomiast sponsorem strategicznym Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *