Tym razem tylko św. Mikołaj nie pływał…

Na pływalni w szczyrkowskim Ośrodku Przygotowań Olimpijskich 7 grudnia rywalizowali uczestnicy VI Ogólnopolskich Integracyjnych Beskidzkich Zimowych Zawodów w Pływaniu.

Sportowe zmagania poprzedziła minuta ciszy, którą upamiętniono tragiczną śmierć czworga dzieci i czworga dorosłych, którzy zginęli w wyniku wybuchu gazu dwa dni wcześniej w Szczyrku.

Na starcie pojawiło się ponad 140 młodych pływaków od pierwszej do ósmej klasy szkoły podstawowej, a wśród nich znaczącą grupę stanowili uczestnicy zajęć organizowanych przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy: „Umiem pływać”. Po zapoznaniu ze szczegółowymi objaśnieniami trenerów: Jarosława Wójcika, Marcina Mokrego i Patryka Imielskiego i po wspólnej rozgrzewce pierwsi zawodnicy ruszyli do wyścigu.

Przy dopingu rodziców i rodzeństwa przemierzali basen, wykazując się umiejętnością różnych stylów, na dystansach dostosowanych do kategorii wiekowej. Emocji nie brakowało i choć za oknem padał śnieg, atmosfera była bardzo gorąca.. – Bardzo cieszymy się z wysokiej frekwencji tych zawodów, zwłaszcza z licznej grupy młodszych dzieci. Trzeba podkreślić, że praktycznie wszystkie młodsze dzieci zdecydowały się popłynąć na dużym basenie, nie obawiając się go. Jako trenerzy uznajemy to za wielki sukces, potwierdzający skuteczność programu „Umiem pływać”. Dzięki sumiennym treningom dzieciom udało się nie tylko wspaniale opanować zasady pływania, ale także pozbyć się niepewności. Tu należy się pochwała naszym podopiecznym, którzy nie opuszczali zajęć i pilnie się do ćwiczeń przykładali – mówi Jarosław Wójcik, jeden z trenerów i zarazem sędziów tych zawodów.

– Rzeczywiście, sporo grup już uczestniczyło w tym programie, ale tym razem wyjątkowo wysoka była frekwencja. Jakoś szczęśliwie omijały naszych pływaków choroby i nie trzeba było opuszczać zajęć z tego powodu. To, że polubiły pływanie, oznacza dla nich nie tylko bezpieczeństwo w wodzie. Pływanie jest ważnym uzupełnieniem treningu w każdej niemal dyscyplinie sportowej, nie tylko ze względu na małe ryzyko urazów, ale przede wszystkim ze względu na wszechstronność. Podczas pływania ruch obejmuje całe ciało, poprawia się koordynacja ruchów, można wzmocnić wydolność. Dlatego pływanie ma też bardzo dobry wpływ na rozwój ruchowy młodych ludzi – dodaje trener Marcin Mokry.

Dla tych, którzy popłynęli najszybciej, przygotowane były nagrody rzeczowe, a każdy zawodnik otrzymał poczęstunek, pamiątkową koszulkę, dyplom i medal. Na tym jednak nie kończyły się tego dnia atrakcje, bo ku radości zwłaszcza najmłodszych, gościem zawodów okazał się… sam św. Mikołaj, który dotarł do Szczyrku z okazałymi paczkami dla każdego dziecka. Serdeczne powitanie z wyjątkowym gościem i wspólna pamiątkowa fotografia to kolejne cenne pamiątki tego wydarzenia.

Organizację zawodów, przygotowanych przez SI Eurobeskidy, wsparło Ministerstwo Sportu, Województwo Śląskie i AMW Sinevia, a przygotowanie mikołajkowych prezentów wsparli sponsorzy, z Bergen Cookies, ZPM Hańderek i firmą Maspex na czele. Patronatem całe przedsięwzięcie objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *