Udana integracja na sportowo

W otoczeniu pięknej zieleni zamkowego parku w Łodygowicach, nie przejmując się przelotnym deszczykiem, zawodnicy startowali tego dnia z wielkim zapałem. Na stanowiska różnych konkurencji sportowych i rekreacyjnych zgłosiło się tego dnia ponad 200 osób.

Jedna grupa to zawodnicy, którzy wystartowali w rywalizacji podczas organizowanej przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy 11. Ogólnopolskiej Spartakiady Integracyjnej Osób Niepełnosprawnych – głównie dorośli i młodzież. Drugą, o znacznie większej rozpiętości wiekowej, stanowili startujący w 11. Ogólnopolskiej Spartakiadzie Rodzinnej – Od Juniora do Seniora.

W uroczystym otwarciu zawodów wzięli udział m.in. Stanisław Kucharczyk, wicestarosta żywiecki, sędzia główny zawodów dr Bogusław Wyleciał, dobrych wyników życzył prezes SI Eurobeskidy Stanisław Handerek, a błogosławieństwa udzielił zawodnikom ks. Karol Tomecki. Sponsorem Głównym imprezy była PGE Energia Odnawialna S.A., a patronatem honorowym objął Spartakiadę wójt Łodygowic Andrzej Pitera.

– Cieszę się, że mogę tu dzisiaj być, bo osobiście jestem zwolennikiem szeroko rozumianej integracji, zwłaszcza tej społecznej. Integracja międzypokoleniowa, a także środowisk osób zdrowych i niepełnosprawnych jest zasadniczym elementem rozwoju każdego społeczeństwa. Stowarzyszenie Eurobeskidy dba o ten rozwój właśnie w tym aspekcie. Zawody i cały przygotowany na dzisiaj program ma właśnie na celu uświadomienie, że każdy z uczestników ma swoje określone możliwości i prawo, żeby z nich korzystać – podkreślał wicestarosta Kucharczyk, przypominając, że powiat żywiecki ostatnio zaangażował się w prowadzenie powstałego w Radziechowach przy współpracy z parafią i Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej ośrodka dla dorosłych osób z niepełnosprawnością. Podopieczni ośrodka zyskali szansę wyjścia z domu, kontaktu z innymi ludźmi.

Organizatorzy przygotowali trasę bieg na 60 m, także dla zawodników na wózkach, stanowiska w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i skoku w dal z miejsca. Dla zwolenników sportu rekreacyjnego przygotowano też stanowisko z kręglami, a także rzutu piłką lekarską i rzutu piłeczką palantową do celu.

Sędzia główny dr Wyleciał zapraszał na start, przypominając, że każdy zawodnik może uczestniczyć w trzech konkurencjach. – Warto powalczyć, bo czekają puchary i nagrody – zachęcał, ale zawodników nie trzeba było specjalnie namawiać. Każdy dawał z siebie, ile mógł.

Wśród startujących nie zabrakło również przedstawicieli sekcji sportowych działających w SI Eurobeskidy. Nie oszczędzała się zawodniczka sekcji szachowej Katarzyna Brzostowska, która wolne chwile w oczekiwaniu na posumowanie zawodów wykorzystała na partyjkę szachów z kolegą z sekcji. A ambitna sztangistka na wózku Magdalena Wójcik z satysfakcją zakończyła starty aż z dwoma pucharami…

– Rywalizacja dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności nie była łatwa dla organizatorów, bo wymagała indywidualnego podejścia i czasem wsparcia dla zawodników. Towarzyszyło temu dużo emocji, dobrej zabawy, ale rywalizacja też była zacięta! – mówił tuż po zakończeniu Spartakiady Integracyjnej sędzia główny dr Bogusław Wyleciał.

Dofinansowano ze środków : Ministerstwa Sportu i Turystyki

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *