UE dofinansuje szkolenie psów przewodników

Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka, ale także nieoceniony pomocnik w codziennym funkcjonowaniu. Właściwe szkolenie pozwala na wyuczenie czworonoga wielu zachowań, które wspomagają osoby z niepełnosprawnością w samodzielnym życiu.  Wiąże się ono jednak z dużymi kosztami, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Z pomocą przychodzi projekt „aPSYstent”, w ramach którego do 30 wrześnie 2023 roku zostanie wyszkolonych i przekazanych do osób z niepełnosprawnością wzroku 48 psów.

– Projekt służy stworzeniu w Polsce systemu pozwalającego na szybki wzrost dostępności wyszkolonych psów przewodników, natomiast to od nas zależy czy ich praca zostanie potraktowana właściwie. Mam nadzieję, że wspólnie zwiększymy świadomość społeczną, aby osoba niewidoma  z psem poruszała się swobodnie i wykonywała swoją pracę bez przeszkód – zaznaczał Krzysztof Michałkiewicz, Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pełna nazwa programu to „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania”. Projekt jest częścią rządowego programu „Dostępność Plus”, koordynowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Jego celem jest opracowanie i przetestowanie kompleksowego systemu zapewniania osobom niewidomym w Polsce dostępu do psów przewodników. Będzie to możliwe, dzięki wyszkoleniu nowych instruktorów. Obecnie to właśnie głównie ich mała liczba ogranicza możliwości szkolenia większej ilości zwierząt.

W Polsce na milion mieszkańców przypada zaledwie około 3 psów przewodników, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to około 27 takich zwierząt.

– Ważne jest także podnoszenie świadomości społeczeństwa dotyczącej roli i pracy psa przewodnika. Liczymy, że dzięki temu projektowi zwiększy się popularność i dostępność tego rodzaju wsparcia. Edukację zaczniemy od uczniów szkół podstawowych, dla których zostały opracowane scenariusze lekcji – podkreślała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na program szkolenia psów przewodników przeznaczono 12,2 mln złotych, z czego wkład UE z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) to 11,5 mln zł. Projekt „aPSYstent” jest realizowany przez PFRON, we współpracy z organizacjami pozarządowymi: Polskim Związkiem Niewidomych, Fundacją na rzecz Osób Niewidomych LABRADOR PIES PRZEWODNIK, Fundacją „PIES PRZEWODNIK” oraz Fundacją VIS MAIOR.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *