Upragniony powrót na boisko

Kiedy ostatnio pisaliśmy o Kuloodpornych, ekstraklasowej drużynie amp futbolu, trwały zarówno treningi, jak i prace nad organizacją finałowego turnieju Ligi Mistrzów AMP Futbol, który miał odbyć się w maju tego roku w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach, z najważniejszymi meczami rozegranymi na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej. Wszystko było gotowe na 90%, jak mówi prezes Kuloodpornych, Daniel Kawka. Sytuacja związana z COVID-19 nie pozwoliła niestety rozegrać spotkań. Żal jest tym większy, że wymagania stawiane przez Europejską Federację AMP Futbolu, która podjęła decyzję o przyznaniu organizacji Ligi w 2020 roku Polsce i jej Mistrzowi, czyli Kuloodpornym, były bardzo wysokie, w związku z czym wysiłek, by wszystkiemu sprostać, był ogromny.

Silni mimo przeszkód

To motto Kuloodpornych. Od debiutu w AMP Futbol Ekstraklasie w 2016 roku do tytułu Mistrza Polski w 2019 roku – to niekwestionowany sukces. To ta wygrana stała się dla Kuloodpornych przepustką do klubowych Mistrzostw Europy. Odwołanie Ligi Mistrzów sprawiło wszystkim niewątpliwą przykrość, jednak to nie zmienia ich nastawienia do gry. Sukcesu, który osiągnęli kosztem wytężonej pracy  w czasie wielogodzinnych treningów, nikt im nie odbierze.

Czy Europejska Federacja AMP Futbol podtrzyma decyzję i wznowiona Liga odbędzie się na Podbeskidziu? – Na tą chwilę trudno powiedzieć – mówi Daniel Kawka. Jedynym konkurentem Polaków, który zgłosił się do organizacji Ligi, był turecki klub Gaziantep, który ma specjalny stadion do meczów amp futbolu i którego zawodnicy grają w profesjonalnej lidze. Inny turecki klub został zwycięzcą poprzedniej, pierwszej w historii, ampfulbolowej Ligi Mistrzów, dlatego Turcja miała mocne argumenty. Duży wpływ na decyzję Federacji o organizacji rozgrywek w Polsce miał fakt, że Bielsko-Biała posiada własny pełnowymiarowy stadion i Kuloodporni – jako potencjalny organizator – mogli zaoferować rozegranie kilku meczów na tak profesjonalnym obiekcie; w zasadzie każda drużyna zagrałaby mecz na bielskim stadionie. Ta oferta była nie do odrzucenia, i jest szansa, że lokalizacja się nie zmieni, jakikolwiek będzie nowy termin rozgrywek. Rozmowy w tej sprawie trwają, trzymamy kciuki za ich powodzenie!

Przełożone na 2021 rok zostały także Mistrzostwa Europy Amp Futbolu, które miały odbyć się w Krakowie we wrześniu tego roku, a których Ambasadorem jest Robert Lewandowski. Organizatorzy wierzą, że dzięki temu mecze odbędą się przy pełnym stadionie, a doping kibiców poniesie reprezentantów Polski do medali. Kibice na trybunach są piłkarzom niezbędni, jak wiatr w żagle. Dlatego Kuloodporni z niecierpliwością czekają na nowe mecze. A Liga Mistrzów nie ucieknie. W końcu rozgrywki zostaną wznowione, a nasi ampfutboliści dadzą z siebie wszystko – jak zawsze. Dla zawodników Kuloodpornych liczy się przede wszystkim powrót na boisko. Wspólne ćwiczenia i gra z kolegami z drużyny po 3 miesiącach podtrzymywania formy w domu, to prawdziwa radość. W końcu gra to dla nich nie tylko sport wyczynowy, trenowany pod okiem profesjonalnych trenerów. To uzupełnienie codziennej rehabilitacji, motywacja do wyjścia z domu, okazja do przebywania z dobrymi kumplami na świeżym powietrzu, a przede wszystkim świetna zabawa. Pozostają silni mimo przeszkód.

Fundacja

Kuloodporni to nie tylko granie „charatanie w gałę”. Fundacja Kuloodporni pomaga w powrocie do codziennych aktywności po operacji i aktywizuje niepełnosprawnych w innych dziedzinach. Oferuje doradztwo przy wyborze protez i innego potrzebnego sprzętu, opiekę fizjoterapeutów oraz trenerów personalnych. Wsparcie psychiczne jest bardzo ważne i przydaje się też w szukaniu pracy po amputacji, w czym fundacja aktywnie pomaga swoim podopiecznym. Jest to możliwe dzięki współpracy Kuloodpornych z wieloma firmami z całego regionu. Każdy może się zgłosić do Fundacji – zarówno potrzebujący pomocy, jak i chętni do wspierania. Niech bielski amp futbol rośnie w siłę!

Wywiad z prezesem Kuloodpornych, Danielem Kawką, oraz powrót na treningi Juniorów – w kolejnym numerze AKTYWNI RAZEM online – już 30 czerwca!

Katarzyna Sroka

fot. Bartłomiej Budny

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *