W Szczecinie popłynęli po mistrzostwo

W ubiegłym tygodniu w Szczecinie 200 zawodników z 12 państw stanęło do rywalizacji w Zimowych Otwartych Mistrzostwach Polski w pływaniu osób niepełnosprawnych. Oprócz reprezentantów z Polski mogliśmy spotkać m.in. pływaków z Azerbejdżanu, Hiszpanii, Kazahstanu czy Indii.

Organizowane co roku Winter Polish Open to prestiżowe zawody przygotowywane na podstawie obowiązujących przepisów Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Impreza ta ma na celu umożliwienie zawodnikom uzyskania minimów na Igrzyska Paraolimpijskie oraz popularyzację dyscypliny w środowisku osób niepełnosprawnych.

Konkurencje były podzielone na 12 klas: S2-S10 (niepełnosprawność narządów ruchu) S11-S13 ( niepełnosprawność narządu wzroku).

Podczas tegorocznych mistrzostw bardzo dobrymi wynikami z pewnością mógł się pochwalić reprezentant Azerbejdżanu Ivan Grigoryev, który wśród mężczyzn w kategoriach OPEN na 50, 100, 200 i 400 metrów stylem dowolnym stanął na pierwszym miejscu podium. Pływak z Azji złoto zdobył także w kategorii 100 metrów na grzbiecie oraz 200 metrów stylem zmiennym.

W kategorii OPEN na 50 metrów stylem dowolnym drugie miejsce z wynikiem 24,48 s zajął Muzaffar Tursunkhujaev (27,48 s) z Uzbekistanu. Podium uzupełnił Polak Gabriel Kowalski (PSP Swim Płock) z rezultatem 27,52 s. Na 2-razy dłuższym dystansie w kategorii OPEN stylem dowolnym srebrny krążek trafił do Igora Hrehorowicza ze Startu Wrocław ( 59,16 s), trzeci był Muzaffar Tursunkhujaev (54,15 s). Na dystansie 200m drugą lokatę zajął Thijs Van Hofweegen. Trzecią pozycje obstawił zawodnik Startu Wrocław Alan Ogorzałek, który w następnie kategorii- tym razem na 400 metrów- zajął drugie miejsce. Trzecie miejsce na dystansie 400 m wywalczył Igor Hrehorowicz.

Najlepszą pozycje OPEN 50m stylem grzbietowym zapewnił sobie Polak Piotr Biskup – zawodnik klubu KKS Włókniarz 1925 Kalisz. Drugą lokatę zajął holender Thijs Van Den End. Podium uzupełnił reprezentant IKS AWF Warszawa Dawid Tomczyk. Na setce drugie miejsce objął Thijs Van Den End. Zaraz za nim znalazł się Querijn Hensen z Holandii.

W czołówce konkurencji na dystansie 50m stylem klasycznym znalazł się Anuar Akhmetov z Kazahstanu z czasem 32,07s. Pływak klubu Startu Wrocław Rafał Kalinowski stanął na drugim miejscu podium , natomiast trzecią pozycje zajął Bartłomiej Bińkowski (MKS Wodnik Radom).  Na dystansie 100 m najszybszy był Firdavsbek Musabekov z Uzbekistanu. Drugi był Anuar Akhmetov z Kazahstanu. Trzecie miejsce obstawił Rafał Kalinowski.

Wśród mężczyzn w kategorii OPEN 50m stylem motylkowym pierwszą pozycje obstawił Michał Golus (MKS Wodnik Radom). Kolejny był Suyash Narayan Jadhav z Indii. Podium uzupełnił Szwed Ludvig Nyren. Najwięcej punktów na 100m stylem motylkowym zgarnął Kirill Pankov. Na drugiej pozycji znalazł się Muzaffar Tursunkhujaev. Trzecie miejsce trafiło do Alana Ogorzałka.

W konkurencji 200 m stylem zmiennym drugą pozycje zajął Firdavsbek Musabecov, zaś na trzecim miejscu uplasował się pływak z Uzbekistanu  Igor Hehrowicz.

Wśród pań w kategorii OPEN kobiet 50 m stylem dowolnym najlepsze okazały się reprezentantki Uzbekistanu Nigorakhon Mirzokhidova (28,56 s) na pierwszym miejscu i Shokhsanamkhon Toshpulatova (28, 79 s) na drugim. Trzecie miejsce na podium należało do zawodniczki KSI Start Szczecin Pauliny Woźniak (31,19 s). W kategorii na 100 m reprezentantki z Azji zamieniły się miejscami, obstawiając czołówkę. Podium uzupełniła Dunka Amalie Vinther (1:11,79 min). Na dystansie 200 metrów OPEN bezkonkurencyjne okazały się pływaczki z Danii, które zajęły trzy pierwsze miejsca. Na najwyższej pozycji podium znalazła się brązowa medalistka we wcześniej wspomnianej kategorii Amalie Vinther. Mie Trothe (2:25,52) była druga. Na trzecim miejscu uplasowała się Emma Oldager z wynikiem (2:39,91). Na najdłuższym 400-metrowym dystansie popis swoich umiejętności po raz kolejny dała Amalie Vinther. W kategorii OPEN ze srebrnego medalu cieszyć się mogła Beatriz Lerida Maldonado z Hiszpanii. Podium uzupełniła Emma Oldager.

Pierwszą pozycje w klasyfikacji OPEN 50 m grzbietowym objęła Cleo Kaizer. Na drugiej pozycji wylądowała Polka Paulina Woźniak. Pozycje numer trzy obstawiła Hiszpanka Amira Bencherqui. Na dystansie 100m najszybsza okazała się Nigorakhon Mirzokhidova. Zaraz za nią uplasowała się Cleo Kaizer. Następną – trzecią pozycje zajęła Beatriz Lerida Maldonado.

W konkurencji stylem klasycznym na dystansie 50m pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Boruszewska- zawodniczka UKS SP 149 Łódź. Amalie Vinther była druga. Wśród najlepszej trójki miejsca nie zabrakło dla Claudii Brito Santana z Hiszpanii. Na setce w czołówce znalazła się Shokhsanamkhon Toshpulatova. Następna miejsce na liście wywalczyła Zuzanna Boruszewska. Na trzeciej pozycji stanęła Dana Shandibina.

Bardzo dobrze w kategorii OPEN 50 m stylem motylkowym zaprezentowały się Polki. Na pierwszej pozycji znalazła się Joanna Mendak. Paulina Woźniak uplasowała się na drugim miejscu. Następna była Amalie Vinther z Danii. Na 100 metrów najlepiej popłynęła Zuzanna Boruszewska. Drugą pozycje obstawiła Dunka Laura Christensen. Na trzecim miejscu znalazła się Beatriz Lerida Macdonado.

Najlepsza w OPEN stylem zmiennym (200 m) okazała się pływaczka z Łodzi – Zuzanna Boruszewska. Drugą miejsce w tej kategorii zajęła Dunka Laura Christensen. Trzecie miejsce obstawiła Beatriz Lerida Macdonado.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła grupa z Uzbekistanu. Drugie miejsce zajęła drużyna gospodarzy – KSI Start Szczecin. Na trzecim miejscu znalazł się Start Białystok.

Wśród kibiców znalazło się wiele rodzin z dziećmi. Fakt ten nie powinien dziwić, gdyż organizatorzy zawodów- KSI Start Szczecin – zadbali o to, aby atrakcji dla widzów nie zabrakło. Teatr Rozmaitości Gwitajcie, pokaz iluzji przygotowany przez Mekwa Street Magic, zajęcia z piłki nożnej dla dzieci oraz pokaz taneczny to tylko niektóre z rozrywek, których można było uświadczyć podczas 4-dniowych mistrzostw. W czasie trwania zawodów można było skorzystać ze strefy rekreacji, obejrzeć pokaz laserowy czy przedstawienie sztuk walki.