W Warszawie młodzi piłkarze zagrali po raz drugi

Niespełna tydzień temu na warszawskiej Białołęce zawodnicy z czterech akademii w Polsce stanęli do gry w Pucharze Amp Futbol Polska 2019. Druga edycja tak jak w ubiegłym roku była skierowana do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. 

Piłka nożna dla dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności rozwija się w Polsce dopiero od kilku lat. Idea polega na dobieraniu grup treningowych i drużyn nie ze względu na rodzaj niepełnosprawności, ale ze względu na poziom sprawności zawodników, tak żeby każdy z nich miał radość z gry i rywalizacji na swoim poziomie. Na boisku spotykają się więc zawodnicy i zawodniczki np. z porażeniami mózgowymi, po amputacjach, niedosłyszący, czy z karłowatością.

– W Anglii czy Holandii istnieją tysiące takich drużyn, w Polsce nasza warszawska Akademia była pierwszą, a teraz jest ich już pięć w różnych miastach – – mówi Szymon Wierzbicki z Amp Futbol Polska – organizujemy regularne treningi, obozy wakacyjne i turnieje oraz pomagamy rozwijać podobne projekty w innych miastach. Powoli gonimy Anglię – dodaje organizator sportowego wydarzenia.

Turniej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tegorocznej imprezie wzięło udział około 80 osób – to dwa razy więcej niż poprzednio. Jednak jak przekonują organizatorzy to radość uczestników najbardziej cieszy i pokazuje sens ich działań – Emocje po strzelonym golu czy po wygranym meczu dają nam motywacje do pracy  w zespole, do organizacji takich turniejów jak ten – podkreśla Mateusz Widłak prezes Amp Futbol Polska.

Co powinni zrobić rodzice, którzy chcieliby zapisać swoje dziecko do akademii? Wystarczy wejść na stronę www.ampfutbol.pl , gdzie można znaleźć kontakt oraz informacje, w których miastach takie akademie funkcjonują.– Jeżeli w jakimś mieście nie ma akademii chętnie pomagamy zakładać takie drużyny- tłumaczy prezes Widłak – Przyszłość należy do takiej piłki jak ta- pełnej pasji. Czasami to my musimy namawiać rodziców, bo dzieci po prostu chcą grać niezależnie od tego czy mają dwie nogi czy jedną, one po prostu chcą grać tak jak inne dzieci i my im to umożliwiamy – dodaje.

Zawody odbyły się w niedziele 8 grudnia. Turniej został dofinansowany przez Urząd Dzielnicy Białołęka, a jego Partnerami byli Białołęcki Ośrodek sportu oraz UEFA Foundation for Children. Treningi warszawskiej akademii dotuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Fot. TVP Sport

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *