Wielki debiut: Malwina Tkacz na 49. Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy

To był prawdziwy debiut. W barwach Bielskiego Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji START Bielsko-Biała Malwina Tkacz z Bytomia zadebiutowała na 49. Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Polski, które odbyły się w miniony weekend w Bydgoszczy. Wystartowała w biegu na 100 i 200 m na specjalnych wózkach lekkoatletycznych dla osób z uszkodzeniem narządu ruchu startujących w pozycji siedzącej. Na takim samym Tomasz Hamerlak, Prezes START Bielsko-Biała, zdobył brązowy medal w maratonie podczas Letnich Igrzysk w Atenach w 2004 roku. Teraz klub przygotowuje do wielkich sukcesów młodą, zaledwie 17-lenią dziewczynę.

To pierwsza mistrzowska impreza Malwiny Tkacz. W piątek, 14. maja, wystartowała w biegu na 100 metrów wraz z Arturem Kamińskim z KSI START Szczecin i Samuelem Kołek z WZSN START Wrocław. Młoda, debiutująca zawodniczka, została rzucona na głęboką wodę: wystartowała z mężczyznami, do mety zmierzała więc goniąc rywali. – Powiedzieli, żeby dać im fory – stwierdziła po ukończeniu biegu. – Płakałam przed startem i w trakcie. Naprawdę się stresowałam – dodała tuż po ukończeniu biegu. Drugi „bieg”, w tym samym składzie, odbył się w sobotę 15. maja, na dystansie 200 metrów. Reprezentantka START Bielsko już wiedziała, z czym to się je, co nie znaczy, że było dużo łatwiej. – Chcę tylko dojechać do mety i trzymać się toru – mówiła przed biegiem i zamiaru dotrzymała. Trener był zadowolony z jej startu: – Poradziła sobie świetnie. Mamy kilka rzeczy do wytrenowania, ale jestem pełen optymizmu – powiedział po jej debiucie.

Malwina uległa nieszczęśliwemu wypadkowi w kwietniu 2018 roku. Wypadła z III piętra niezabezpieczonego pustostanu. W wyniku tego zdarzenia doznała złamania kręgosłupa na poziomie Th3 – Th5 z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Nadal utrzymuje się niedowład kończyn dolnych. Malwina walczy o samodzielność, intensywnie rehabilitując się, a sport jest świetnym tego uzupełnieniem. Do startu na Mistrzostwach Polski Malwina przygotowywała się także na obozach, organizowanych przez START Bielsko-Biała w Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich w Wiśle od jesieni ubiegłego roku do końca marca tego roku. Już wtedy imponowała trenerom uporem i chęcią ciężkiej pracy, i choć dopiero rozpoczynała swoją przygodę ze sportem, już wtedy było widać, że wózek lekkoatletyczny stanie się jej pasją. Pierwszy występ na tej klasy wydarzeniu, co Mistrzostwa Polski, zawsze jest najtrudniejszy. Bieg po sukcesy i medale dopiero się rozpoczął.

Dla tych, którzy chcieliby wesprzeć Malwinę w jej drodze do samodzielności i osiągnięć sportowych, tutaj jest zbiórka na SIEPOMAGA.PL.

Fot.: Adrian Stykowski Fotografia/pzsnstart, START Bielsko-Biała

(sroka tfg)

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *