Wiosenny Turniej Szachowy zakończony!

Dzisiaj zakończył się Wiosenny Ogólnopolski Integracyjny Turniej Szachowy, organizowany – po raz pierwszy o tej porze roku – przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. Turniej odbył się w Ośrodku Wczasowym AZALIA LUX w Węgierskiej Górce, który był głównym sponsorem wydarzenia. Patronat nad wydarzeniem objął Polski Komitet Paraolimpijski, a honorowy patronat Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Siedemdziesięciu zawodników, pełnosprawnych i niepełnosprawnych z całej Polski, rywalizowało przez tydzień nie tylko o nagrody, ale też o cenne punkty w rankingu FIDE.

Zakończenie turnieju uświetniło wyjątkowo wielu ważnych gości. Janusz Michałek, jako Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, będącej partnerem wydarzenia, osobiście bardzo lubiący grę w szachy i aktywnie w nią zaangażowany, jako pierwszy powitał zebranych, podkreślając, że jako KSSE chcieliby zawsze uczestniczyć w takich wydarzeniach, gdzie najważniejszy jest człowiek, a nie pieniądze. Wraz z dyrektorem PGE Energia Odnawialna Porąbka-Żar Jakubem Klisiem, wręczali pozostałym gościom pamiątkowe statuetki z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Eurobeskidy: Radnym Sejmiku Śląskiego Agnieszce Biegun oraz Stanisławowi Baczyńskiemu, Staroście Żywieckiemu Andrzejowi Kalata, Radnemu Starostwa Powiatu Żywieckiego Marianowi Knapek, Wójtowi Gminy Węgierska Górka Piotrowi Tyrlik, Komendantowi Policji w Żywcu mł. insp. Krzysztofowi Czaja oraz Komendantowi Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu mł. bryg. Łukaszowi Węglińskiemu.

Ceremonię wręczania nagród poprowadził trener sekcji szachowej Stowarzyszenia, mistrz FIDE, Jacek Matlak, a nagrody wręczali zaproszeni goście. Najlepszym zawodnikiem pełnosprawnym, a jednocześnie najlepszym zawodnikiem turnieju został – zdobywając 7,5 pkt. –  Rafał Małecki  (LZS Victoria Chróścice). Drugie miejsce z 6,5 pkt. zajął Marek Aleksandrowicz (UKS WDA Lipusz). Joanna Furtak z SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza, która zajęła III miejsce (6,5 pkt.), osiągnęła na turnieju normę na kategorię mistrzowską, co w czasie dekoracji zwycięzców podkreślił sędzia Jacek Matlak. Najlepszym zawodnikiem SI EUROBESKIDY został Wojciech Ulrych, który z dorobkiem 6,5 pkt. zajął IV miejsce w klasyfikacji zawodników pełnosprawnych. Za to osiągnięcie otrzymał on również nagrodę specjalną, ufundowaną przez Prezesa KSSE. V miejsce, z tą samą ilością punktów, zajął Piotr Gasik z Warszawy.

Wśród niepełnosprawnych pierwsze miejsce zajął Dionizy Barwiński (MLKS NADNARWIANKA Pułtusk), drugie Józef Flaziński (UKS-STSz Sokołów Podlaski), trzecie Liliana Leszner (UKS WDA Lipusz), a czwarte Manfred Mannke z Warszawy – wszyscy z dorobkiem 6,5 pkt. Tym samym Pani Liliana otrzymała również nagrodę dla najlepszej zawodniczki niepełnosprawnej.

Osobno nagradzaną kategorią byli zawodnicy z I grupą niepełnosprawności. Najlepszym okazał się Kazimierz Szneider (UKS BASZTA Wodzisław Śląski, 5,5 pkt.), zaraz za nim Mariusz Biernot (SI EUROBESKIDY, 5,0 pkt.) oraz Tadeusz Wesołowski (LKS URAN Łukowica, 5,0 pkt.).

Na Wiosennym Turnieju nie zabrakło oczywiście młodzieży. W kategorii Młodzików (do lat 14) zwyciężył Kamil Kułtucki (KSz POLONIA Wrocław, 5,5 pkt.), przed Katarzyną Pastuszko (UKS CZTERNASTKA Warszawa, 5,0 pkt.) i Oliwierem Sukiennik z Limanowej (5,0 pkt.).

Nagrodę dla najmłodszego uczestnika turnieju odebrał Paweł Stasica z SI Eurobeskidy, który kończy w tym roku 11 lat. Uhonorowano również najstarszego zawodnika, Michała Ostrowskiego z Łańcuta, który kończy w tym roku 94 lata. Jak widać, szachy to sport dla każdego i w każdym wieku.

Po rozdaniu nagród rzeczowych wśród wszystkich uczestników turnieju zostały rozlosowane dodatkowe nagrody pieniężne. W sumie pula nagród wyniosła ponad 10.000 zł, czyli znacznie więcej, niż zakładano w regulaminie turnieju, o czym z dumą poinformował Prezes SI Eurobeskidy Stanisław Handerek.

Prezes KSSE, Janusz Michałek, wielki fan szachów, zdradził nam plany wydarzenia, które ma nadzieję zrealizować już tego lata, ze specjalnym gościem: Garri Kasparowem. Z dumą podkreślił, że Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która w tym roku również obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia, jest obecnie numerem jeden w Europie, a na świecie zajmuje drugie miejsce, zaraz po Dubaju. Tym prężniej będą prowadzone działania na rzecz rozwoju naszej strefy, również na Żywiecczyźnie, gdzie w trakcie realizacji jest wielki projekt, który przyniesie tysiące miejsc pracy. O tym, co jeszcze powiedział Prezes Janusz Michałek, oraz po więcej ciekawostek z turnieju i uroczystości jego zakończenia zapraszamy już teraz do czerwcowego wydania Aktywni Razem online. Fotorelacja ze zmagań szachowych jest dostępna na profilu facebookowym SI Eurobeskidy. Pełne wyniki turnieju na stronie chessarbiter.

(sroka tfg)

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *