Wracamy silniejsi!

Poszczególne sekcje sportowe, które funkcjonują w ramach Stowarzyszenia Integracyjnego „Eurobeskidy” wracają do swojej aktywności sprzed epidemii koronawirusa (COVID-19). Wielu naszych zawodników z wielką radością, zapałem i zaangażowaniem przystąpiło do zajęć, co może napawać optymizmem na przyszłość, zwłaszcza w kontekście licznych zawodów, na które jak zawsze będziemy jeździć z medalowymi aspiracjami. 

O nowej rzeczywistości, przygotowaniach, a także różnych formach aktywności osób niepełnosprawnych rozmawiamy z Magdaleną Wójcik – zawodniczką Stowarzyszenia Integracyjnego „Eurobeskidy”…

Jak wygląda powrót do treningów i aktywności sportowej u Magdaleny Wójcik? Masz jakąś szczególną receptę na powrót do formy po przymusowym postoju, który był spowodowany epidemią koronawirusa (COVID-19)?

Magdalena Wójcik (Stowarzyszenie Integracyjne „Eurobeskidy”): Od początku pandemii starałam się dbać o swoje dobre samopoczucie i zdrowie. Organizowałam (i nadal to robię) miejsce do ćwiczeń i trenowałam. 

Przede wszystkim myślę, że nie należy odpuszczać i fakt, że siłownie czy inne obiekty zostały zamknięte nie oznacza, że mamy rezygnować z aktywności fizycznej. Jako ON musimy  mieć na uwadze swoje zdrowie, natomiast zawodnicy powinni skupić się na celach, które chcą w przyszłości osiągnąć.

Kiedy będziesz gotowa na kolejne starty w barwach Stowarzyszenia Integracyjnego „Eurobeskidy”? Czy jeszcze w tym roku kalendarzowym chcesz sprawdzić swoją formę na krajowych lub międzynarodowych zawodach?

Jeśli tylko pojawi się możliwość wystąpienia w zawodach to chętnie wezmę udział. Na ten moment przygotowuje się do Spartakiady,  która odbędzie  się już jutro, czyli w najbliższą sobotę, tj.6 czerwca w Łodygowicach. Bardzo się cieszę, że to wydarzenie po przymusowym przestoju związanym z epidemią koronawirusa dojdzie do skutku.

W marcu miały się odbyć w Bielsku-Białej Ogólnopolskie Integracyjne Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc oraz Mistrzostwa Śląska. Miała to być pierwsza duża impreza o takim charakterze organizowana w Bielsku-Białej. Niestety ze względu na COVID-19 musiała zostać odwołana. Co sądzisz o organizowaniu zawodów w dużych ośrodkach miejskich takich jak Bielsko-Biała? Czy to dobry kierunek i ciekawa forma promocji sportu powszechnego osób niepełnosprawnych?

Uważam, że każda forma aktywności fizycznej jest świetna i powinna być promowana. Mam nadzieję, że w przyszłości Miasto Bielsko-Biała będzie miało okazję jeszcze gościć ciężarowców. Tego typu wydarzenia są znakomitą okazją do promocji sportu ON, a także naszego pięknego miasta i regionu.

Jesteś nie tylko aktywnym zawodnikiem Stowarzyszenia Integracyjnego „Eurobeskidy” ale też osobą, która jest zaangażowana w wiele społecznych inicjatyw, posiada odpowiednie wartości oraz tak potrzebną w przestrzeni publicznej empatię. Jak według Ciebie powinna wyglądać współpraca, czy pomoc osobom niepełnosprawnym w regionie, w którym mieszkasz i żyjesz?

Osób z różnymi niepełnosprawnościami jest wiele, a w związku z tym i potrzeby ogromne. Na przestrzeni lat sytuacja ON powoli się zmieniała. Szczególnie w ostatnim czasie zmiany są widoczne. Uważam, że rządowy program wsparcia jaki jest obecnie wdrażany w dużym zakresie może realizować oczekiwania i potrzeby ON. Jako, że temat jest szeroki, pragnę zwrócić uwagę na jeden z aspektów: według mnie powodzenie realizacji zadań , inicjatyw w dużej mierze zależy od osób zatrudnionych we właściwych instytucjach, od ich kompetencji, świadomości, a przede wszystkim chęci. Uważam, że dobra organizacja, należyta komunikacja pomiędzy osobami decyzyjnymi, urzędnikami, organizacjami pozarządowymi a ON może znacząco wpłynąć na pozytywne załatwianie spraw , a tym samym na jakość i poziom życia ON.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *