Wspominamy i planujemy – Ekstremalny Półmaraton Górski

Dokładnie rok temu, 24 maja, w niełatwych warunkach, ale z żarem w sercach, na malowniczą trasę biegu – z Doliny Zimnika, przez Kościelec i Malinowską Skałę, na szczyt Skrzycznego – wyruszyło ponad 200 biegaczy. Walczyli o tytuł mistrza Polski w ramach III Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim o Puchar Komendanta Głównego Policji. Ten bieg miał też szczególny cel – oprócz promocji zdrowia i aktywnego wypoczynku. W 2019 roku Polska Policja Państwowa obchodziła 100. rocznicę utworzenia i przebiegnięcie dystansu 21,097 km było jedną z okazji do jej uczczenia.

Zawodnikom kibicowały całe rodziny. Przy takim wsparciu nietrudno sprostać nawet ekstremalnym warunkom (spowodowanym wcześniejszymi ulewnymi deszczami), jakie panowały w dniu biegu. Już półtorej godziny od startu na mecie pojawili się pierwsi biegacze, a bieg ukończyli wszyscy uczestnicy. Sędzia główny zawodów, dr Bogusław Wyleciał, podkreślał, że rywalizacja była wyrównana i na wysokim poziomie.

Ubiegłoroczny bieg tak wspomina zdobywczyni srebrnego medalu w kategorii kobiet do lat 40, Joanna Frukacz: Bieg III Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim o Puchar Komendanta Głównego Policji był moim debiutem w półmaratonie górskim. Trudne warunki na trasie… błoto, mglista pogoda, śnieg na szczycie… Chociaż dla tak pięknych widoków warto! Trasa dobrze oznakowana prowadziła szlakami górskimi z Doliny Zimnika poprzez Kościelec, Malinowską Skałę z najwyższym punktem na szczycie góry Skrzyczne. Organizatorzy spisali się na medal, bardzo smaczny poczęstunek! Cieszył mnie widok tylu biegaczy (zwłaszcza funkcjonariuszy z całej Polski ). Widać po wynikach, że kondycja fizyczna służb mundurowych jest na wysokim poziomie. Na pewno warto wziąć udział. Polecam każdemu dla sprawdzenia swoich możliwości. Może i w tym roku skuszę się pobiec jeszcze raz.

W tym roku okres kwarantanny nieco pokrzyżował plany organizatora półmaratonu, czyli Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy. Jednak Prezes Stanisław Handerek wyraźnie zaznacza: „Z niczego nie mamy zamiaru rezygnować”. Jak mówi przysłowie: co się odwlecze, to nie uciecze. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do zapisów, a ich rodziny do zaplanowania wspólnego spędzenia tego czasu w pięknej okolicy Lipowej.

IV Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim o Puchar Komendanta Głównego Policji przeniesione zostały na październik i wszyscy wierzą, że odbędą się bez żadnych ograniczeń. Każdy uczestnik półmaratonu otrzymuje napoje, poczęstunek, pamiątkową koszulkę i medal, dlatego konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa. W biegu mogą uczestniczyć nie tylko funkcjonariusze, ale także pracownicy cywilni policji, wojska, straży granicznej, straży pożarnej i GOPR. Zapisy ogłosimy na naszej stronie, dlatego warto zaglądać do działu AKTUALNOŚCI.

Wszystkich, którzy chcieliby do tego czasu osobiście poznać szlak wiodący z Doliny Zimnika, przez Malinowską Skałę na Skrzyczne, gorąco do tego zachęcamy – malownicze widoki na Beskid Żywiecki i Beskid Śląski (z pasmem Czantorii) rozciągające się po horyzont na tej trasie nie raz, wynagradzają wszelkie trudy marszu. Szlak z Malinowskiej Skały na Skrzyczne to szeroki i płaski trakt, pozwoli więc odetchnąć po wcześniejszej wspinaczce, dając jednocześnie niezapomniane przeżycia wizualne. Pamiętając, że samo Skrzyczne (1257 m n.p.m.) należy do Korony Gór Polski i jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego, satysfakcja gwarantowana!

Szlak Lipowa - Skrzyczne przez Malinowską Skałę
Szlak Lipowa – Skrzyczne przez Malinowską Skałę
Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *