Wyciskanie Sztangi Leżąc – czy zawody się odbędą?

Już w przyszłą sobotę, 27 marca, miały odbyć się XVIII Ogólnopolskie Integracyjne Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, połączone z VII Otwartymi Integracyjnymi Mistrzostwami Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym. W piątek, 26 marca organizatorzy planowali przyjąć zawodników niepełnosprawnych i sprawnych z całej Polski. Niestety najnowsze rozporządzenia rządowe związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa donoszą o rozszerzeniu obostrzeń – w tym zawieszeniu działalności hoteli – na całą Polskę.

– Jesteśmy absolutnie przygotowani – deklaruje trener sekcji ciężarowej Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy Stanisław Mirocha. – Jednak nasze zawody wiążą się z przyjazdem uczestników z daleka, z całej Polski, do hotelu poprzedniego dnia, bo nie da się przyjechać na 6 rano na ważenie i z marszu uczestniczyć w zawodach. Nasze zawody są eliminacjami do innych ważnych zawodów, a duże imprezy sportowe się odbywają, ale co będzie z noclegiem? – dodaje zatroskany.

Z tego powodu zawody muszą zostać przełożone, ale tym razem Stowarzyszenie nie będzie czekać na sierpień – jak w 2020 roku. Zawody odbędą się w teriminie 7-8 maja.

Lista startowa jest już zamknięta. Ze względu na reżim sanitarny i rozporządzenia związane z pandemią liczba uczestników jest ograniczona, a pierwszeństwo miały osoby niepełnosprawne. Jak poinformował nas trener, ponieważ ostatnio nie odbywają się żadne inne zawody, na wydarzenie wybierali się medaliści Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, a nawet uczestnicy ostatniej Paraolimpiady. Mamy nadzieję, że w nowym terminie również będą się wybierali i żadne inne wydarzenie nie zakłóci frekwencji.

Jak przygotowani są członkowie sekcji podnoszenia ciężarów Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy? – Przygotowaliśmy silną reprezentację: 14 zawodników niepełnosprawnych i 11 osób pełnosprawnych (jako stowarzyszenie integracyjne). Na tyle, na ile to jest możliwe, przygotowywaliśmy się zdalnie, zawodnicy mieli rozpisane ćwiczenia. Traktujemy to bardziej jak rehabilitację niż wielkie zawody na wyczyn, jednak wielu jest w całkiem niezłej formie. Wśród sprawnych mamy Piotrka Fabia, najmłodszego 14-letniego uczestnika zawodów, który potrafi już wycisnąć 105 kg. Mamy też siłacza, który potrafi dorównać Dawidowi Lange, który też będzie startował. Zmobilizowaliśmy się bardzo, również ze względu na 25-lecie powstania Stowarzyszenia, grupa naszych wózkowiczów jest w coraz lepszej formie: Sławomir Jędrzejko, Damian Karnafel, Grzegorz Płonka, który jest mistrzem w ketlach i jest niezwykle silny, Daniel Wojtaszek, który ostatnio się podciągnął i chce pokazać, co potrafi . Nasze dziewczyny z grupy niepełnosprawnych zawodników – Magda Wójcik, która zawsze wyciska dużo więcej, niż sama waży, i Magda Konior, która po operacji odzyskuje formę – też są dobrze przygotowane. Długo pracowaliśmy na taką drużynę, na takie umiejętności, jakie nasi sztangiści mają, chcieliśmy się pokazać z jak najlepszej strony z okazji jubileuszu Stowarzyszenia. A mamy się kim pochwalić! Zawody są na bardzo wysokim poziomie, a w tym roku z okazji jubileuszu będą ze wszech miar wyjątkowe.

Tak czy inaczej trzeba będzie formę utrzymać do nowego terminu zawodów, czyli do maja. A do historii sekcji podnoszenia ciężarów Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy zapraszamy w najbliższym numerze Aktywni Razem online – już końcem marca!

(sroka tfg)

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *