XIV Ogólnopolska Integracyjna Spartakiada Osób Niepełnosprawnych za nami

Za nami XIV Ogólnopolska Integracyjna Spartakiada Osób Niepełnosprawnych organizowana przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy. Wieloletnim zwyczajem zawodnicy zostali zaproszeni do Dworku Góralskiego w Łodygowicach, gdzie na rozległych terenach zielonych go otaczających zostały rozegrane konkurencje sportowe. Do konkurencji przystąpiło 67 osób niepełnosprawnych. Biuro zawodów miało ręce pełne roboty – każdy startujący zawodnik otrzymał przy rejestracji pamiątkową koszulkę (tym razem z kolorze białym) oraz śniadanie, obiad, i oczywiście napoje.

Zmierzając na miejsce Spartakiady wszyscy zastanawiali się, czy uda się rozegrać zawody: rzęsisty deszcz nie nastrajał optymistycznie. Jednak jak to zwykle bywa z łodygowicką Spartakiadą – na czas zawodów pogoda całkiem się odmieniła i deszcz spadł dopiero w czasie dekoracji zwycięzców, co już kompletnie nie przeszkadzało szczęśliwym zwycięzcom poszczególnych kategorii. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a ci, którym nie udało się stanąć na podium, wzięli udział w losowaniu upominków.

Jak co roku zawodnicy zmierzyli się w przeróżnych konkurencjach: bieg oraz wyścig na wózkach, rzut oszczepem, rzut piłeczką palantową do celu i piłką lekarską, a także pchnięcie kulą (dla Pań 3 kg, dla Panów 5 kg) oraz oczywiście kręgle. Sporym zainteresowaniem cieszyły się wszystkie kategorie rzucane – panie nie omieszkały spróbować rzutu nawet ciężką kulą, ale jak zawsze największą popularnością cieszyło się zbijanie kręgli. Nad przeprowadzeniem poszczególnych konkurencji czuwali wolontariusze SI Eurobeskidy, a pieczę nad całością sprawował sędzia główny zawodów, członek zarządu Stowarzyszenia, dr Bogusław Wyleciał.

XIV Spartakiada była wyjątkowa także ze względu na Jubileusz 25-lecia działalności SI Eurobeskidy, co w mowie otwierającej zawody podkreślił Prezes Stowarzyszenia, Stanisław Handerek. – Potraktujmy tą Spartakiadę jako dobra zabawę – dodał, oddając głos zaproszonym gościom. Zebranych powitał Jan Wroński, Dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON, wyrażając zadowolenie, że kolejny raz ma przyjemność uczestniczyć w integracyjnym wydarzeniu SI Eurobeskidy, które dla jego macierzystej instytucji mają szczególne znaczenie. Wicestarosta powiatu żywieckiego Stanisław Kucharczyk podkreślił, że Spartakiada odbywa się w tak szczególnym roku: 25-lecia działalności Stowarzyszenia. – Już teraz chciałbym na Wasze ręce złożyć serdeczne życzenia dla wszystkich, którzy czerpią niezwykłą moc z organizowanych przez Stowarzyszenie inicjatyw. Dziękujemy za to, że jesteście, dziękujemy za to, że zawsze chętnie dajecie odzew na te inicjatywy i uczestniczycie w organizowanych wydarzeniach. Dziękuję Wam za te 25 lat. Mam nadzieję, że kolejne 25 lat, a nawet 50, przed nami – dodał wicestarosta, otwierając uroczyście Spartakiadę.

Na zakończenie Spartakiady, oprócz dekoracji zwycięzców poszczególnych kategorii, odbyła się część oficjalna z przekazaniem statuetek jako podziękowania za wieloletnią współpracę zaproszonym gościom oraz zasłużonym członkom Stowarzyszenia. W uznaniu za wspieranie Stowarzyszenia wiceprezes Dawid Tyc wręczył statuetkę kierownik żywieckiego PCPR Monice Cebrat, wiceprezes Stowarzyszenia Serce dla Serca z Bielska-Białej Ewie Biłek-Regnowskiej oraz przekazano statuetkę dla prezesa ks. Józefa Oleszko. Natomiast prezes SI Eurobeskidy Stanisław Handerek otrzymał z rąk wicestarosty list gratulacyjny.

Przedstawiciel sponsora głównego: dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddziału Porąbka – Żar Jakub Kliś na ręce Stanisława Handerka złożył gratulacje i podziękował za niesamowite osobiste zaangażowanie, które zauważane jest na terenie całej Polski, bo Stowarzyszenie działa nie tylko na terenie pięknych Łodygowic i nie tylko dla lokalnej społeczności, ale jest znane nawet na arenie międzynarodowej. – Przyjemnością jest wspierać tak wspaniale zorganizowane inicjatywy, perfekcyjnie przygotowane. Jesteśmy pełni podziwu i bardzo się cieszę, że w tych wydarzeniach związanych z 25-leciem możemy jako Polska Grupa Energetyczna uczestniczyć i Was wspierać – powiedział. – Niech energia będzie z Wami – dodał, zamykając Spartakiadę Osób Niepełnosprawnych.

Dla wolontariuszy uczestniczących w zawodach to dopiero połowa pracy tego dnia: w kolejce do biura zawodów czekają już całe rodziny – od juniora do seniora – na swoją kolej do odebrania pakietu startowego i rywalizowania o medale i nagrody w ramach Spartakiady Rodzinnej, z której relację można przeczytać tutaj oraz zobaczyć na profilu facebookowym Stowarzyszenia.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz PFRON. Sponsor Główny: PGE Energia Odnawialna. Wydarzenie wsparli: Maspex, ZPM Hańderek, Mixpol, Agencja Ochrony Kowalczyk.

(sroka tfg)

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *