Zagrali po raz drugi

Rozgrywany po raz drugi w tym roku turniej Grand Prix w szachach zebrał blisko 30 zawodników z różnych zakątków kraju. Wśród nich znaleźli się dorośli, seniorzy oraz kilku przedstawicieli młodego pokolenia.

Do gry tradycyjnie przystąpiła zawodniczka sekcji szachowej SI Eurobeskidy, która w ubiegłym roku obchodziła swój jubileusz – Dziś udało mi się zdobyć cztery punkty. Średni wynik, ale czułam zmęczenie. Zastosowałam kombinacje, ale bałam się, że nie wystarczy czasu, dlatego gdy mój przeciwnik zaproponował remis, przyjęłam go – komentowała przebieg rozgrywki Katarzyna Brzostowska.

Emocji nie zabrakło i tym razem co zdecydowanie można było odczuć w finałowej rundzie. Starcie Antoniego Lisoka i Marcina Jabłońskiego przyciągnęło wielu widzów, którzy z zapartym tchem obserwowali przebieg gry. Ostatecznie partię wygrał bardziej doświadczony Antoni z Tych, który zakończył z 5 punktami na swoim koncie. Przegrana nie przeszkodziła jego rywalowi w objęciu pierwszego miejsca w klasyfikacji turnieju z rezultatem 5,5 pkt. Oprócz zawodnika z Żywca na podium stanęli kolejno Jan Temel (5,5 pkt) oraz Wojciech Urlych (5 pkt).

Jacek Matlak, trener i sędzia turnieju występ swoich podopiecznych uznał za udany- Dobry wynik zanotował Jan Temel, który podzielił pierwsze i drugie miejsce. Niezły rezultat wywalczył Wojciech Urlych, który przegrał w ostatniej partii- gdyby wygrał to okazuje się, że byłby pierwszy, bo lider przegrał ostatnią partię, więc Wojtek wyprzedziłby go o pół punktu. W pierwszej dziesiątce znalazła się również pani Katarzyna z rezultatem 4 pkt– mówił.

Grand Prix to już tradycja w kalendarzu sportowych rozgrywek -Turnieje Grand Prix są organizowane z myślą o zawodnikach sekcji. Mają szansę na sprawdzenie umiejętności zdobytych podczas zajęć szachowych oraz na zgarnięcie punktów do rankingu. Zdarza się, że zapraszamy szachistów z zewnątrz, którzy uzupełniają skład, tak żeby można było spełnić normy i kategorie. Jednak zdecydowana większość to zawodnicy, którzy uczestniczą w zajęciach sekcji szachowej stowarzyszenia – zaznacza trener Matlak.

Zajęcia, które regularnie odbywają się w wilkowickim GOSiRze poza umiejętnościami mogą rozwijać również kategorie zawodników -W tygodniu prowadzimy grę w szachach klasycznych, które pozwalają na zdobycie kategorii szachowych. Na właściwej drodze do uzyskania takiej kategorii jest Mariusz Biernot, który w ostatnim czasie prowadził, jednak na ostatnich zajęciach przegrał. Ma jednak szansę na uzyskanie drugiej normy na pierwszą kategorię- mówił trener Matlak.

Najbliższy czas to dla szachistów z Łodygowic prawdziwy maraton, w ciągu trzech tygodni wezmą oni udział w trzech turniejach. Za kilka dni szachiści Eurobeskidów odwiedzą Strumień, natomiast za dwa tygodnie zawodnicy z Łodygowic zagrają na turnieju w szachach błyskawicznych w Bielsku. W kolejnym tygodniu ponownie w Strumieniu rozegrają partie w szachach szybkich. Każdy z turniejów pozwoli na zdobycie punktów w rankingu FIDE.

Pełne wyniki z turnieju dostępne są na stronie: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2020/ti_556/results.html?l=pl&tb=10_

Kolejny turniej Grand Prix planowany jest na 21 marca.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *