Złoto i brąz dla Polski podczas Mistrzostw Świata w pływaniu!

Finałowy bieg Oliwii Jabłońskiej startującej w grupie S10 był popisem jej możliwości w najlepszym z możliwych wydań. Jabłońska, która eliminacje zakończyła na trzecim miejscu wiedziała, że stać ją na podium. Jednak to, co zrobiła, przeszło wszelkie oczekiwania. Jabłońska nie tylko zdobyła złoto, ale także czasem 4:29.27 pobiła rekord mistrzostw dystansując swoją największą rywalkę Kanadyjkę Aurelie Rivard. Zważywszy, że do Kanadyjki po eliminacjach brakowało jej 1,23 s jej przewaga w finale 0,77s sprawiła, że była wczoraj królową londyńskiej pływalni. Pierwsze miejsce na podium mistrzostw świata oznacza, że bilet do Tokio Oliwia Jabłońska praktycznie ma już w ręku.

Z brązowego medalu z kolei cieszył się trzeciego dnia mistrzostw świata zawodnik MKS Wodnik Radom Michał Golus startujący w klasie S8. W biegu na 100 m stylem motylkowym zawodnik uplasował się na trzeciej pozycji ze stratą 3,27s do niedoścignionego tego dnia Greka Dimosthenisa Michalentzakisa.

O podium wczorajszego dnia otarł się także Jacek Czech (S2), który w biegu na 100m stylem grzbietowym zameldował się na mecie na 4 pozycji. Ze złota mistrzostw świata cieszył się w tej grupie niepełnosprawności Rosjanin Alexander Makarov, który całkowicie zdystansował swoich rywali.  Drugi Vladimir Danilenko (też Rosjanin) sięgnął po srebro ze stratą 3.96s do kolegi z drużyny.

Do finałów trzeciego dnia mistrzostw świata po sesji porannej awansowało jeszcze troje naszych zawodników: Joanna Mendak (Start Białystok), Alan Ogorzałek (Start Wrocław) i Kamil Rzetelski (Szansa – Start Gdańsk).

Joanna Mendak (S13) to zawodniczka doświadczona, która od lat pojawia się na wszystkich pływackich arenach świata.  Czterokrotna uczestniczka igrzysk paraolimpijskich i trzykrotna mistrzyni paraolimpijska na 100m stylem motylkowym wciąż udowadnia, że jest jedną z najszybszych zawodniczek świata. We wczorajszym biegu na 100 m stylem dowolnym pokazała, że jest ósmą pływaczką na świecie. Najszybsza na tym dystansie była Włoszka Carlotta Gilli, która ustanowiła swoim czasem 58.79s rekord mistrzostw.

Także 8, w finale na 400 m stylem dowolnym był Alan Ogorzałek (S10). Niedościgniony na tym dystansie był Ukrainiec Maksym Krypak, który jsako jeden z wielu zawodników wczorajszego dnia ustanowił rekord mistrzostw.

W dniu wczorajszym do finałów nie awansowało dwóch polskich zawodników. Starty po porannej sesji eliminacyjnej zakończyli Kamil Rzetelski (S13) w biegu na 100 m st. dowolnym, oraz Igor Hrehorowicz (S9) w biegu na 100m stylem motylkowym. Hrehorowicz, zawodnik Startu Wrocław był finalnie 19, a Rzetelski reprezentujący Szansę Start-Gdańsk 10.

Foto: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *