Zmagania szachistów w GRAND PRIX ŁODYGOWICE 2021

2020 rok przyniósł szczególnie wiele zawirowań dla sekcji szachowej Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy. Od marca nie tylko odwołane zajęcia, ale też rozgrywki Grand Prix Łodygowice w Szachach Szybkich 2020. Treningi – w wersji zdalnej oraz na lichess.org uruchomiono w maju, a turnieje Grand Prix rozgrywane były nawet w lipcu i sierpniu, żeby „nadrobić’ stracony czas. Nie mógł się odbyć również Międzynarodowy Turniej Szachowy, planowany końcem listopada zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i na ograniczenia, obowiązujące we wszystkich krajach i utrudniające funkcjonowanie po przekroczeniu granicy.

Obecnie nadal obowiązują pewne obostrzenia, dlatego część zawodów odbywa się w ograniczonym składzie, a wszyscy zawodnicy muszą posiadać licencje Polskiego Związku Szachowego na uprawianie dyscypliny sportowej Szachy. Nie ma też możliwości kibicowania rozgrywkom dla osób z zewnątrz, a nawet dla osób towarzyszących i opiekunów nieletnich, biorących udział. Dzięki takim restrykcjom w tych trudnych czasach Grand Prix Łodygowice w Szachach Szybkich 2021 może być rozgrywane – jak na razie na bieżąco. W ciągu całego roku planowanych jest 8 turniejów (cykl zakończy się w listopadzie), i wszystkie klasyfikowane są w rankingu międzynarodowym szachów szybkich. W każdym turnieju, zgodnie z regulaminem zdobywa się punkty (za kolejne miejsca, od 32 do 3 punktów, w ostatnich turniejach można zdobyć punkty dodatkowe). Do końcowej klasyfikacji Grand Prix dla danego zawodnika brana jest suma punktów z sześciu najlepszych dla niego turniejów.

Z założenia turnieje są sprawdzianem formy zawodników Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy w Łodygowicach, dlatego mają oni pierwszeństwo we wpisie na listę. Ponieważ ze względu na trwającą od roku pandemię ilość uczestniczących zawodników w poszczególnych turniejach jest ograniczona do 30, lista startowa – jak tylko ukaże się informacja o turnieju – zapełnia się bardzo szybko, zwykle w jeden/dwa dni. – Tak szachiści są spragnieni bezpośredniej rywalizacji. Sama gra w internecie, choć jest pożyteczna, nie oddaje jednak pełnego klimatu turniejów szachowych na żywo – mówi Jacek Matlak, trener sekcji szachowej SI Eurobeskidy, mistrz FIDE, a jednocześnie sędzia Grand Prix Łodygowice. Turnieje promują również szachy w środowisku zawodników niepełnosprawnych – to sport, który nie wymaga sprawności fizycznej, a umysłowej, tym bardziej w szachach szybkich, gdzie rozgrywka jest ograniczona czasowo.

W pierwszym turnieju tegorocznego cyklu, rozegranym 20 lutego, wystartowała maksymalna ilość zawodników, z czego ponad połowę stanowili zawodnicy SI Eurobeskidy. Od razu na wstępie bardzo dobrze się zaprezentowali: zajmując dwa miejsca na podium. W klasyfikacji ogólnej zwyciężył Tomasz Bogusz (zdobył 6,0 pkt na 7 rund), a trzeci był Wojciech Ulrych (5 pkt). Najlepszym zawodnikiem niepełnosprawnym został sklasyfikowany na piątym miejscu Jan Temel (również SI Eurobeskidy; 5 pkt). Najstarszymi zawodnikami byli Władysław Kulka i niepełnosprawny Antoni Szymik – obaj w tym roku kończą 82 lata! Z kolei najmłodszym był zaledwie 8-letni Artur Szkotak. Wszyscy są członkami Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy. – Na wyróżnienie zasługuje wynik 11-letniego Pawła Stasicy (Łodygowice), który w rywalizacji wywalczył 3,5 pkt, czyli połowę możliwych do zdobycia punktów i sklasyfikowany został na 17 miejscu – dodaje dumny trener.

Drugi turniej z cyklu Grand Prix Łodygowice w Szachach Szybkich 2021 obył się w ten weekend, a relację z jego przebiegu i wyniki będzie można znaleźć w najnowszym numerze AKTYWNI RAZEM online, który ukarze się już końcem marca.

(sroka tfg)

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *