Żyj aktywnie! Jawiszowicki Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Pod hasłem: „Żyj aktywnie!” w Jawiszowicach odbył się Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Współorganizatorami były placówki Fundacji im. Brata Alberta: Warsztaty Terapii Zajęciowej z Chełmka i Jawiszowic oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z podopiecznymi, ich rodzicami i pracownikami oraz sympatykami dzieł na rzecz niepełnosprawnych spotkał się prezes fundacji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Była okazja do podsumowania dotychczasowej współpracy i podziękowań dla jawiszowickiej parafii i proboszcza ks. Henryka Zątka za możliwość prowadzenia WTZ w budynku parafii. W ostatnich latach fundacja w Jawiszowicach uruchomiła też świetlice terapeutyczne dla dzieci i program dla seniorów.

Podczas pikniku, jaki odbył się przy parafii wystąpili podopieczni z WTZ z Jawiszowic i Chełmka, wszyscy goście mogli liczyć na poczęstunek, a na kiermaszach swoje prace prezentowali uczestnicy WTZ. Ks. Isakowicz-Zaleski wręczył też medal: „Dobroczyńcom za serce i miłość”, który został przez fundację przyznany Stanisławowi Sajdakowi, sołtysowi z Jawiszowic, za wieloletnią współpracę i wspieranie WTZ.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych mogli też skorzystać z porad, których na miejscu udzielali przedstawiciele ZUS, PFRON, NFZ i  Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Można było uzyskać informacje o możliwościach leczenia, refundacji wyrobów medycznych, dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych, a także zaopatrzyć się w potrzebne formularze, broszury i ulotki. – Wyjaśniamy, jak można występować o świadczenia emerytalne i rentowe, a także zakadamy konta na Platformie Usług Elektronicznych, dzięki którym można znacznie uprościć sobie kontakty z ZUS-em – wyjaśniała Ewa Klęczar z oświęcimskiego inspektoratu ZUS.

Śledź nasze social media:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *